Zostawiony na pewną śmierć [UWAGA DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

  16

  Kto go w taki sposób porzucił? Na to pytanie pewnie nie uda się już odpowiedzieć. Jedna z naszych Czytelniczek podczas spaceru nad stawem, nazywanym „hycel”, natknęła się na ciało psa. Mieszaniec owczarka niemieckiego prawdopodobnie był przywiązany do drzewa i padł z wycieńczenia. – Jak to możliwe, że żaden z wędkarzy siedzących nad stawem nie usłyszał skowytu zwierzaka – pyta Czytelniczka. Ci, których zastaliśmy nad wodą twierdzą, że są dni, kiedy praktycznie nikt tam nie przychodzi.

  – Zbadanie tej sprawy jest niezwykle trudne, bo po pierwsze, nie udało nam się odnaleźć psa – mówi Jan Łętowski ze Straży Miejskiej. Zapewnia, że patrol pojechał natychmiast po zgłoszeniu. Może pomogą zdjęcia. Może ktoś rozpozna, czyje to zwierzę? – Tak drastyczne zgłoszenia mamy na szczęście rzadko, jednak bardzo często, zwłaszcza przed wakacjami, dostajemy informacje o psach wyrzucanych z samochodu czy zostawianych po prostu w parku bądź na ulicy – dodaje strażnik. A Czytelniczka apeluje o wrażliwość – właśnie w sezonie urlopowym. – Proszę o apel do świdniczan, żeby zwrócili uwagę na psiaki w swoim otoczeniu; czy sąsiad, który od jakiegoś czasu miał psa, nagle się go nie pozbył lub wrócił z urlopu bez swojego czworonoga.

  Jaka kara?

  Kary za znęcanie się nad zwierzętami lub ich zabicie są wciąż bardzo niskie. Najcięższa – 2 lata więzienia, grozi za zabicie zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem. Najwyższa dotąd orzeczona sięgnęła 10 miesięcy pozbawienia wolności. W lutym SLD złożył w sejmie projekt uchwały, zaostrzającej kary za znęcanie się nad zwierzętami. To jeden z nielicznych pomysłów, który połączył posłów różnych opcji politycznych. Powstał Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, do którego zaproszono także organizacje pozarządowe. Nowy projekt przewiduje m.in. podniesienie maksymalnej kary do 3 lat więzienia, wprowadzenie zakazu posiadania zwierząt na okres nawet 10 lat dla osób, którym udowodniono winę. Nowa ustawa nałoży także większe obowiązki na samorządy w zakresie zapobiegania bezdomności zwierząt.

  Gdzie zgłaszać?

  O przypadkach znęcania się nad zwierzętami można informować Straż Miejską – tel. alarmowy 986 lub policję. Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu utworzyła na swojej stronie internetowej (WWW.dolnoslaska. policja.gov.pl) specjalną zakładkę – zieloną strefę – gdzie można przez e-mail powiadamiać o wszelkich przypadkach łamania praw zwierząt.

  asz

  UWAGA! DRASTYCZNE ZDJĘCIA

  [photospace]

  Poprzedni artykułPoprawić, usprawnić, ukarać
  Następny artykułKoniec kina Wolność