Weź udział w akcji „Krew dla Polski”

  7

  W środę, 25 maja, mieszkańcy Świdnicy będą mogli oddać krew w specjalnym ambulansie, który stanie na przysklepowym parkingu przy ul. M.C. Skłodowskiej 2. Akcja krwiodawstwa, w której będą mogli wziąć udział 25 maja mieszkańcy Świdnicy organizowana jest w ramach kampanii „Zbieramy krew dla Polski”, która od czterech lat prowadzona jest przez Polski Czerwony Krzyż i Grupę Muszkieterów. Chętni będą mogli oddać krew w godzinach od 10.00 do 13.30 w ambulansie PCK, który stanie przed supermarketem Intermarché przy ul. M.C. Skłodowskiej 2. Aby oddać krew, należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Krwiodawca musi być osobą pełnoletnią, nie przekraczającą jednak 65 roku życia, ważącą 50 kg lub więcej oraz której samopoczucie nie budzi niepokoju.

  Tegoroczna kampania przeprowadzana jest w obrębie 14 województw i będzie prowadzona od 5 maja do 8 października. W tym okresie przy sklepach sieci Intermarché i Bricomarché będą pojawiać się ambulanse Polskiego Czerwonego Krzyża, w których będzie można oddać krew. W sumie organizatorzy przewidzieli przeprowadzenie 138 zbiórek krwi oraz 14 akcji mających na celu edukację w dziedzinie krwiodawstwa połączonych z pokazami pierwszej pomocy, festynami oraz konkursami dla dzieci i rodziców. W samym województwie dolnośląskim organizatorzy przeprowadzą akcje w 22 miastach.

  W tym roku po raz pierwszy Grupa Muszkieterów postanowiła podarować honorowym krwiodawcom i uczestnikom akcji edukacyjnych profesjonalne apteczki samochodowe. Będzie je można wygrać na dwa sposoby. Osoby, które oddadzą krew w miastach, gdzie zostaną zorganizowane zbiórki krwi, będą mogły wziąć udział w losowaniu po zakończeniu akcji. W pozostałych 14 miastach, apteczka będzie nagrodą za udział w rodzinnym konkursie rysunkowym na plakat promujący kampanię „Zbieramy krew dla Polski”.

  Przez najbliższe pół roku na parkingach przy sklepach sieci Intermarché i Bricomarché pojawią się ambulanse, w których będzie można oddać krew. Na krwiodawców będą czekać pracownicy publicznej i wojskowej służby krwi oraz wolontariusze PCK, którzy będą zachęcać do wzięcia udziału w akcji oraz odpowiedzą na pytania związane z honorowym krwiodawstwem. Terminy zbiórek w poszczególnych miejscowościach będą dostępne na stronie internetowej: www.muszkieterowie.pl, a także na bieżąco przekazywane mediom działającym na terenie poszczególnych miast i województw.

  Kampania „Zbieramy krew dla Polski” jest odpowiedzią na stały deficyt krwi w polskich szpitalach. W naszym kraju krew oddaje obecnie 31 osób na 1000 mieszkańców, podczas gdy w Europie Zachodniej współczynnik ten jest dwukrotnie wyższy. W dotychczasowych edycjach kampanii organizatorom udało się zebrać 4392 litry krwi od 9846 osób. Każdego roku do kampanii dołączają kolejne miasta, a liczba nowych dawców stale się zwiększa. Grupa Muszkieterów wraz z PCK zachęca dawców nie tylko do oddawania krwi w czasie trwania kampanii, ale także przekonuje ich do regularnego, całorocznego krwiodawstwa.

  Co minutę w Polsce potrzebny jest litr krwi. W większości polskich szpitali brakuje krwi, a każda kropla jest na wagę złota.

  Organizatorzy

  Poprzedni artykułŚcieżki rowerowe. Gdzie one są?
  Następny artykułZłapani okiem ukrytej kamery