W drodze na wyspę Man [VIDEO]

  6

  Cezary Chrobot, Mariusz Kalista, Robert Kuriata i oczywiście Piotr Betlej wyruszyli 25 maja na legendarny wyścig motocyklowy na wyspie Man. Start zawodnika Motoswidnica Racing Team zaplanowano na 6 czerwca. Piotr Betlej jest pierwszym motocyklistą z Polski, który wystartuje w tym rozgrywanym od ponad 100 lat  wyścigu.

  Piotrek dostał możliwość jazdy we wszystkich klasach, pojedzie tylko w jednej – superstock. 6 czerwca nasz zawodnik pojawi się na torze wśród kilkudziesięciu najlepszych motocyklistów z całego świata. Przed startem Piotr spotka się z doświadczonymi zawodnikami, którzy udzielą mu wszelkich wskazówek, jak jeździć po torze ulicznym. Zwrócą mu uwagę, w których miejscach powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto podkreślić, że jest to bardzo trudny wyścig – ten tor nie posiada żadnej strefy bezpieczeństwa.

  Zobacz video z przygotowań i podróży na wyspę Man.

  Pierwsze na wyspie Man ścigały się samochody. W 1904 roku władze Isle of Man zmieniły prawo tak, by można było drogi publiczne zamykać na czas wyścigów. Skorzystał Automobilklub Wielkiej Brytanii i zorganizował zawody o puchar Gordon Benetta. Wyznaczoną dla samochodów trasą o długości 51 mil w 1905 roku pojechały motocykle. Dwa lata później opracowano odrębną, przeznaczoną tylko dla Tourist Trophy, na której motocykliści ścigają się niemal nieprzerwanie co roku. Zawody odwołano tylko w latach II wojny światowej i w 2001 roku w czasie epidemii choroby szalonych krów. Trasa ewoluowała, by wreszcie osiągnąć dzisiejszy kształt – 60,75 km serpentyn, wyboistych prostych i szalonych zakrętów.

  Zawody rozgrywane są w kilku klasach:

  • Superbike – motocykle przygotowane zgodnie ze specyfikacją World Superbike lub British Superbike – 6 okrążeń toru.
  • Superstock – motocykle przygotowane zgodnie ze specyfikacją FIM Superstock lub UEM/MCRCB Stocksport – 4 okrążenia toru.
  • Supersport TT – motocykle przygotowane zgodnie ze specyfikacją FIM Supersport lub MCRCB Supersport – 4 okrążenia toru.
  • Senior TT – klasa obejmująca motocykle wszystkich wyżej wymienionych klas.
  • Sidecars – klasy A i B (specyfikacja ACU Formula 2) – odpowiednio 2 i 4 okrążenia toru
  Poprzedni artykuł15 tysięcy na usuwanie azbestu
  Następny artykułLatarnia wróciła na plac św. Małgorzaty