Świdnica dopiero 26-ta

  7

  Podczas drugiego dnia Ogólnopolskiego Kongresu Regionów ogłoszono laureatów kolejnych trzech rankingów. Tylko w jednym z nich – miasto przyjazne biznesowi – uczestniczyła Świdnica. I tym razem znalazła się poza gronem zwycięzców. Zdobywając 806 punktów uplasowała się na 26-tym miejscu. Spośród 74 miast, które poddały się ocenie, wygrało Krosno.

  Za kryteria o największym znaczeniu dla rozwoju przedsiębiorczości uznano ceny gruntów oraz stawki podatków. Jeśli w danej odpowiedzi najkorzystniejsza z punktu widzenia prowadzenia biznesu była jak najniższa wartość (np. przy cenach najmu powierzchni biurowej), największą liczbę punktów otrzymywało miasto oferujące najniższą stawkę. W odwrotnej sytuacji – np. w przypadku wydatków budżetowych w przeliczeniu na mieszkańca – najwięcej punktów dostawało miasto mające najwyższe wydatki.

  W ocenie brano również pod uwagę liczbę działających kancelarii notarialnych, firm księgowych czy szkół językowych, czas oczekiwania na rozprawę sądową, stopę bezrobocia, płace czy obecność specjalnej strefy ekonomicznej.

  Top 10 miast przyjaznych biznesowi wg Newsweeka:

  1. Krosno

  2. Dąbrowa Górnicza

  3. Gliwice

  4. Opole

  5. Elbląg

  6. Tarnów

  7. Skierniewice

  8. Nowy Sącz

  9. Bielsko-Biała

  10. Knurów

  Pozostałe rankingi dotyczyły miast wojewódzkich. „Komputer Świat” przetestował serwisy internetowe 18 miast wojewódzkich (w Polsce jest 16 województw, jednak w kujawsko-pomorskim są dwa miasta wojewódzkie – Bydgoszcz i Toruń, a w lubuskim – Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra). Dziennikarze uznali, że serwisy powinny być jak najbardziej czytelne i intuicyjne.

  Ranking składa się z dwóch części. W jednej tabeli testowej oceniono techniczną stronę funkcjonowania serwisów. W drugiej sprawdzono, jak wiele formalności można dopełnić przez internet.

  WYGODA UŻYWANYCH WITRYN – TOP 3

  1. Warszawa

  2. Lublin

  3. Olsztyn

  FUNKCJONALNOŚĆ E-URZĘDÓW NA WITRYNACH MIEJSKICH – TOP 3

  1. Katowice

  2. Olsztyn

  3. Gdańsk

  ***

  „Auto Świat” zbadał, czy są miasta przyjazne dla kierowców. Sprawdzono i wybrano miasto wojewódzkie, które w możliwie najmniejszym stopniu utrudnia życie zmotoryzowanym mieszkańcom

  i przyjezdnym, a tym samym zasługuje na miano miasta przyjaznego kierowcy. Na końcową ocenę wpływ miały: dane dotyczące bezpieczeństwa kierowców, pomoc miasta w rozwiązywaniu problemów zmotoryzowanych i sama opinia kierowców o mieście. Ten ostatni element, choć miał najmniejsze znaczenie w tworzeniu rankingu, pozwala zorientować się, z jakimi niedociągnięciami muszą sobie poradzić poszczególne miejscowości.

  TOP 10 NAJBARDZIEJ PRZYJAZNYCH MIAST DLA KIEROWCÓW

  1. Białystok

  2. Toruń

  3. Poznań

  4. Warszawa

  5. Lublin

  6. Wrocław

  7. Łódź

  8. Katowice

  9. Kraków

  10. Gdańsk

  Czwartek jest ostatnim dniem Kongresu Regionów. Rozpocznie się o godzinie 9.00 sesją plenarną, poświęconą przede wszystkim gospodarce. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie „Czy istnieje Polska A i Polska B?”. Wśród zaproszonych do rozmowy są m.in. Radosław Stępień, wiceminister infrastruktury, Lech Witecki, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska i Mirosław Greber, prezes zarządu Invest-Park.

  opr. asz

  Poprzedni artykułWygraj bilet na mecz
  Następny artykułPolicjanci uratowali życie 19 – latkowi