Rowerami po śladach słynnej opozycjonistki

  2

  Przygotowanie trasy rowerowej i przewodnika ku pamięci Freyi von Moltke dla turystów i gości Fundacji Krzyżowa to główny cel projektu, skierowanego do uczniów kierunków turystyki, ekonomii i informatyki. Nad opracowaniem młodzi ludzie będą pracowali do 28 maja. Uczestnicy w wieku 16-19 lat pochodzą z Polski oraz Niemiec.

  Idea projektu powstała w związku z 100 rocznicą urodzin Freyi von Moltke, która przypada w tym roku. Na podstawie pamiętników Freyi uczestnicy projektu opracują trasę rowerową, którą Freya wraz ze swoją rodziną w 1945r. uciekała przed Armią Czerwoną z Krzyżowej do Czech.

  W ramach pobytu w Krzyżowej, w początkowym etapie projektu, uczniowie zapoznają się z mechaniką roweru i nauczą się technik napraw tego środka transportu. W dalszej części uczestnicy zajmą się badaniem przebiegu trasy rowerowej. Zaplanowane są dwie wycieczki rowerowe, podczas których polscy i niemieccy uczniowie osobiście i dokładnie poznają odcinki trasy, posługując się przy tym metodą GPS-u. Dzięki tym wycieczkom uczestnicy projektu zdobywać będą wiedzę historyczną i geograficzną, poszerzając przy tym swoje kompetencje językowe.

  W trakcie projektu uczniowie będą zbierać informacje do tworzonego przez nich przewodnika ku pamięci Freyi von Moltke. Przewodnik ma być opublikowany w dwóch językach (polskim i niemieckim) oraz dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej Fundacji Krzyżowa.

  Marta Żmigrodzka

  Fundacja Krzyżowa

  Freya von Moltke (ur. 29 marca 1911 w Kolonii – zm. 1 stycznia 2010 w Norwich w stanie Vermont) – działaczka opozycji antyhitlerowskiej, członkini organizacji Krąg z Krzyżowej, żona jej założyciela Helmuta von Moltke, pisarka. Po nieudanym zamachu na Hitlera, przeprowadzonym 20 lipca 1944 roku w Wolfsschanze większość członków organizacji oskarżono o zdradę stanu i skazano na śmierć. Wśród zabitych był także jej mąż. Po wojnie wyjechała razem z synami do ZPA, a 1960 roku zamieszkała w USA. Od 1990 roku była, jako honorowa przewodnicząca zarządu i rady, związana z Fundacją Krzyżowa, zajmującą się wymianą międzynarodową młodzieży i promowaniem dziedzictwa Kręgu z Krzyżowej. W 2009 roku otrzymała nagrodę im. Adama Mickiewicza, przyznawaną przez Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej (Trójkąt Weimarski) za szczególny wkład w pojednanie i współpracę europejską. /za Wikipedia/

  Poprzedni artykułPolicjanci uratowali życie 19 – latkowi
  Następny artykułJaponia i Korea Pd. – nowi inwestorzy w Świdnicy!