Noc Muzeów

  12

  Nocą zakamarki muzeów wyglądają zupełnie inaczej, a przy okazji można zajrzeć do nich za darmo. Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Od  2003 roku w połowie maja muzea otwarte są nocą także w Polsce i z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej miast. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się  bardzo dużym zainteresowaniem. Już po raz piąty Europejska Noc Muzeów zagości również w  Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na  Śląsku w Jaworzynie Śląskiej – 14 maja 2011  godz. 17.00-23.00

  W ramach imprezy, oprócz zwiedzania bieżących ekspozycji przygotowano specjalne atrakcje

  -koncert rockowy zespołu Coda

  -projekcja filmów kolejowych

  -pokaz specjalny Straży Ochrony Kolei

  -wykład „Kolejowe szlaki Dolnego Śląska”

  -przejażdżki parowozem Tkt48-18 oraz zabytkowym szynobusem

  Tradycją stało się, że na Noc Muzeów jest przygotowywany specjalny program zajęć dla dzieci w muzeach nazwany DOBRANOCKĄ .W programie:

  -spotkanie z maszynistami parowozów oraz  kurs prowadzenia lokomotywy

  -zawody drezynowe , mini-kolejka

  -poszukiwanie skarbów

  -zajęcia plastyczne, malowanie twarzy

  Wstęp wolny

  14 maja 2011 r. w ramach Europejskiej Nocy Muzeów możesz „poczuć historię” i w porze dotychczas niedostępnej dla odwiedzających zobaczyć tragiczne i bolesne Miejsce Pamięci – teren dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. O godz. 20.00 Muzeum Gross-Rosen zaprasza wszystkich zainteresowanych do zwiedzenia ekspozycji muzealnych KL Gross-Rosen 1941-1945, Zaginione człowieczeństwo i AL Riese. W programie planujemy również projekcje filmu o historii Konzentrationslager Gross-Rosen (co 30 min.) oraz przejście wraz z przewodnikiem muzealnym do kamieniołomu granitu – miejsca niewolniczej pracy więźniów.

  Turysto, pobyt w miejscu dawnego terroru to czas zadumy i refleksji, to pamięć o tym, co było, to hołd oddany ofiarom. Na taką chwilę refleksji zapraszamy do Muzeum Gross-Rosen 14.05. 2011 r. w godzinach od 20.00-23.00.

  Wstęp do Muzeum, zwiedzanie ekspozycji oraz projekcje filmu będą bezpłatne!

  Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy w nocy będzie można zwiedzać w lipcu.

  Poprzedni artykułPIS przekazuje budowę pomnika
  Następny artykułPiknik rodzinny w Morawie