Droższe ścieki

  0

  4, 86 zł netto za metr sześcienny ścieków zapłacą mieszkańcy Świebodzic od 1 lipca tego roku. Stawka dotyczy zarówno gospodarstw domowych jak i odbiorców przemysłowych. Wzrost w przypadku gospodarstw indywidualnych wynosi 2,10 zł, dla pozostałych 1,86 zł.


  Wniosek taryfowy przedłożył Zakład Wodociągów i Kanalizacja w Świebodzicach. Jak tłumaczył podczas sesji prezes spółki Piotr Zalewski, propozycja nowych stawek spowodowana jest koniecznością pokrycia kosztów obsługi nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej w mieście, którą częściowo obsługuje ZWiK – do momentu wyłonienia przez Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji ostatecznego operatora – oraz pokrycia kosztów bieżącego funkcjonowania spółki.

  Obecnie sytuacja związana z gospodarką ściekową jest dosyć skomplikowana. Po zakończeniu budowy kanalizacji w mieście mamy niejako dwóch operatorów: ZWiK oraz Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (które należy do WZWiK).

  Cała nowo powstała w mieście sieć z punktu widzenia prawa jest własnością inwestora czyli Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji, jednak ponieważ inwestycja zakończyła się stosunkowo niedawno, powołano dopiero zespół roboczy, który ma zinwentaryzować całość.  Osiedle Piastowskie obsługuje WPWiK, a część sieci już istniejącej należy do miasta i administruje nią ZWiK. Z tego powodu od dawna stawki za odbiór ścieków były zróżnicowane, np. mieszkańcy Osiedla Piastowskiego płacili kilkakrotnie więcej, niż pozostała „nieskanalizowana” cześć miasta. Obecnie nowe odcinki sieci są podłączane do oczyszczalni a to oznacza, że mieszkańcy, którzy do tej pory ponosili symboliczne koszty odprowadzania ścieków muszą zapłacić za ich oczyszczanie.

  Uchwałę o zatwierdzeniu nowych stawek poparło 12 radnych.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  UM Świebodzice

  Poprzedni artykułDesant posłów na Świdnicę
  Następny artykułPoprawić, usprawnić, ukarać