Żywy pomnik pamięci

  0

  Dąb oraz pamiątkowa tablica stanęły na jednym ze skwerów Parku Miejskiego w Świebodzicach. To symbole smoleńskiej tragedii, której rocznicę 10 kwietnia Polacy obchodzili w całym kraju. Uroczystości zorganizowano także w Świebodzicach.

  Obchody rozpoczęła msza święta, odprawiona przez księdza prałata Augustyna Nazimka w kościele pw. Św. Mikołaja. Wzięły w niej udział władze miasta, radni miejscy i powiatowi, szefowie instytucji publicznych w mieście a także mieszkańcy naszego miasta.

  Główna część uroczystości rocznicowych odbyła się w Parku Miejskim. Stanęła tu granitowa tablica, na pamiątkę tragicznych wydarzeń, których byliśmy świadkami 10 kwietnia 2010r., ale także ku czci tysięcy Polaków, zamordowanych przez stalinowski reżim w 1940r. Obok tablicy posadzony został Dąb Pamięci, który będzie żywym pomnikiem, przypominającym nam o smutnych wydarzeniach w historii narodu.

  Dąb, ze względów technicznych (wraz z bryłą ziemi ważył ponad tonę) został posadzony wcześniej, w niedzielę burmistrz Kożuchowicz wraz z zastępcami: Ireneuszem Zyską i Zbigniewem Opalińskim, symbolicznie poruszyli ziemię wokół drzewa. Burmistrz Kożuchowicz odsłonił tablicę, na której wyryto napis:

  „A jeśli komu droga otwarta do Nieba

  Tym, co służą Ojczyźnie”

  Jan Kochanowski.

  DĄB PAMIĘCI

  poświęcony ofiarom Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Lotniczej w Smoleńsku 10.04.201r.

  Mieszkańcy Świebodzic

  10 kwietnia 2011r.

  Poprzedni artykułLiczby minionego tygodnia
  Następny artykułCzerwona Torebka na Zawiszowie