Wojciech Karolak w Świdnicy

  0

  Już dziś o 19.45 w Klubie Bolko w ramach Świdnickich Nocy Jazzowych zagra Wojciech Karolak z przyjaciółmi. Bilety na koncert kosztują 25 zł normalny i 20 zł ulgowy. Wojciech Karolak to jedna z najoryginalniejszych postaci polskiej muzyki: pianista, organista, saksofonista, kompozytor i aranżer. Określany mianem polskiego Jona Lorda, zaliczany jest do grona największych wirtuozów organów Hammonda w Europie…
  Paweł Brodowski podczas gali plebiscytu Jazz Top miesięcznika Jazz Forum  powiedział o nim: „najelegantszy i najprzystojniejszy polski muzyk jazzowy”. Warto jeszcze dodać: „nieprzyzwoicie” skromny mistrz anegdoty i  humorysta zaskakujący nieprzeciętną wiedzą o muzyce! Ukończył klasę fortepianu w Liceum Muzycznym w Krakowie. Następnie studiował na Wydziale Teorii w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Jako pianista jazzowy zadebiutował w 1956 w utworzonym przez siebie zespole dixielandowym. Jako saksofonista dwa lata później w formacji „Jazz Believers” z Andrzejem Trzaskowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim. W 1961 porzucił działalność saksofonisty i poświęcił się wyłącznie pianistyce. W 1962 z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio, nagrywając pierwszą, autorską płytę. W latach 1963-66 współpracował z zespołem Polish Jazz Quartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1966 do 1973 przebywał w Szwecji. W okresie tym pojwiał się w rozmaitych zespołach, współpracując także z Michałem Urbaniakiem. Po powrocie do Polski, w latach 1973-78 współtworzył zespół J. Ptaszyna Wróblewskiego – „Mainstream”. Współpracował też z Czesławem Bartkowskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Szukalskim, Jarosławem Śmietaną oraz Studiem Jazzowym Polskiego Radia.W 1979 ograniczył działalność koncertową i poświęcił się komponowaniu. Pisał piosenki rozrywkowe i kabaretowe, najczęściej do tekstów żony – Marii Czubaszek. (m.in. „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”, „Miłość jest jak niedziela”. W latach 80. powstały większe formy – suity, muzyka do filmów i spektakli teatralnych, a także liczne tematy jazzowe.

  Do koncertowania powrócił w 1984, występując w trio Szukalskiego i Bartkowskiego, z którym nagrał płytę „Time Killers”, uznaną przez magazyn „Jazz Forum” za najlepszy album jazzowy lat osiemdziesiątych. W następnych latach nagrywał dla Polskiego Radia i zagranicznych firm fonograficznych. Charakterystyczne brzmienie Hammonda W. Karolaka słychać także na wydanej w 1988 roku płycie Obywatela GC. W 1995 r. z Piotrem Baronem i Zbigniewem Lewandowskim założył „The High Bred Jazz Trio”. Współpracował również z zespołem Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. W 1998, z okazji 40-lecia swej pracy artystycznej, wystąpił ze specjalnym jubileuszowym koncertem podczas festiwalu Jazz Jamboree. W ankietach magazynu „Jazz International” w latach 1973-74 uznany został za organistę jazzowego Europy, a w rankingu „Jazz Forum” wielokrotnie zwyciężał w kategoriach: aranżer i organista. W 2007 otrzymał „Mateusza” – Nagrodę im. Mateusza Święcickiego przyznaną przez Redakcję Muzyczną Programu 3 Polskiego Radia. W 2010 został uhonorowany nagrodą „Złotego Fryderyka” za całokształt osiągnięć artystycznych.

  WOJCIECH KAROLAK QUARTET
  Wojciech Karolak – organy Hammonda
  Jerzy Małek – trąbka
  Piotr Cieślikowski – saksofon
  Arek Skolik – perkusja

  /info ŚOK/

  Poprzedni artykułW niedzielę zawyją syreny
  Następny artykułMalowali baśniowe stwory