Włosi w świdnickiej szkole

  0

  Tydzień trwała wizyta 13 uczniów z włoskiego miasta Rieti, którzy gościli w II LO w Świdnicy. Bogaty program wymiany obejmował zajęcia lekcyjne z chemii, fizyki, informatyki, matematyki, angielskiego i polskiego oraz zajęcia sportowe. A ponieważ nie samą szkoła uczeń żyje, nie zabrakło wycieczek i wspólnej zabawy.

  Już w pierwszym dniu pobytu na gości z Włoch czekało mnóstwo atrakcji. Grupa z Reiti wspólnie z rówieśnikami z II LO pojechała na wycieczkę do Krzeszowa i do skalnego rezerwatu krasnoludków. Włosi musieli przejść prawdziwy chrzest na Polakai po wypowiedzeniu słów „chrząszcz brzmi w trzcinie” oraz pokonaniu toru przeszkód, zostali pasowani przez Ducha Gór na Polaków. Kolejne dni pobytu obejmowały zwiedzanie Świdnicy, Wrocławia, Zamku Książ i wspólną kolację, podczas której próbowano potraw z polskiej kuchni. – Podczas jednego z wieczorów zaproponowaliśmy młodzieży wspólne gotowanie. Hitem kulinarnym okazały się własnoręcznie lepione pierogi – jako danie polskie – i spaghetti alla carbonara wykonane przez naszych włoskich przyjaciół – informuje Jacek Iwancz, wicedyrektor II LO.

  Na zakończenie pobytu młodzież przygotowała prezentacje multimedialne o swoich miastach i szkołach. Były także występy zespołu Krąg, który zachwycił barwnymi strojami i żywiołowością tańców polskich. Przygotowany został również konkurs wiedzy na temat Włoch i Polski. Zmierzyły się w nim dwie trzyosobowe drużyny, które odpowiadały na przygotowane wcześniej pytania o tradycjach, kulturze, polityce i sporcie obu narodów. Wolny czas uczniowie zapełniali wspólną zabawą, spotkaniami i rozmowami. – Niektórzy zaprzyjaźnili się tak bardzo, że na rewizytę nie będą pewnie czekać do października, lecz spotkają się już podczas wakacji –  śmieje się wicedyrektor Iwancz. 

  Monika Żmijewska

  Poprzedni artykułZatrudnienie dla 45 osób
  Następny artykułPociąg do Wrocławia bardziej realny?