Ważne wiadomości na komórkę

  0

  Żarów rozpoczął intensywną kampanię, promującą wprowadzoną niedawno usługę powiadamiania mieszkańców sms-ami o zagrożeniach i ważnych wydarzeniach. To obok Świdnicy i Świebodzic trzecie miasto w powiecie, które korzysta z systemu SISMS.

  Z tej formy powiadamiania korzysta coraz więcej instytucji i samorządów, jednak jej wdrażanie zwłaszcza w mniejszych miejscowościach nie przychodzi łatwo. – Mieszkańcy obawiają się, że ich skrzynki z wiadomościami będą zasypywane informacjami albo że ta usługa wygeneruje jakieś olbrzymie koszty – tłumaczy Adam Rakoczy, rzecznik prasowy UM w Żarowie. – Tymczasem SISMS jest i bezpieczny, i bezpłatny (płaci się tylko za pierwszy sms logujący zgodnie z taryfą swojego operatora sieci komórkowej). Ponadto nie zasypujemy mieszkańców wiadomościami. Wysyłamy w miesiącu zaledwie kilka o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych czy z ostrzeżeniami.

  W Żarowie z usługi korzysta 100 osób. W Świdnicy do ośmiu dostępnych kategorii (m.in. ostrzeżenia dla osób mieszkających nad rzeką Bystrzycą, powiadomienia o imprezach, wiadomości dla przedsiębiorców) zalogowało się 1670 osób. System jest dostępny dla miasta od października 2009 roku.

  W większości przypadków koszty utrzymania systemu ponoszą samorządy. W Żarowie udało się pozyskać partnera. Pakiet dla gminy wykupiło PZU. – Otrzymaliśmy 6 tysięcy bezpłatnych sms-ów i kilka tysięcy ulotek informacyjnych – mówi Adam Rakoczy. – Po przekroczeniu limitu gmina będzie płaciła 21 groszy brutto za każdy wysłany sms, jednak patrząc na zainteresowanie, to raczej odległa przyszłość. Zależy nam jednak na zachęceniu mieszkańców. W tym tygodniu trafi do nich wraz z naszą gazetą 700 ulotek. Później postaramy się, by informacje dotarły do każdego gospodarstwa.

  Czy system się sprawdza, zależy od operatywności samorządu, który sam decyduje o tym, kiedy i jakie informacje roześle do mieszkańców. Z usługi masowo korzystają osoby mieszkające na terenach często dotykanych przez powodzie. 2 lata temu w gminie Radków ostrzeżenia przed wylaniem lokalnych rzek pomogły w sprawnej ewakuacji najbardziej zagrożonych mieszkańców.

  W systemie SISMS zarezerwowane są kody m.in. dla wszystkich dolnośląskich gmin. W powiecie świdnickim wolne miejsca czekają jeszcze na 5 samorządów. Jak korzystać z systemu? Informacje można znaleźć na stronach urzędów miast i WWW.sisms.pl

  asz

  Poprzedni artykułŁączenie pokoleń w Europie
  Następny artykułCo ty wiesz o alkoholu i narkotykach?