Łączenie pokoleń w Europie

  0

  Wzmacnianie solidarności między pokoleniami jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej, która ustanowiła rok 2012 „Europejskim Rokiem Aktywnej Starości i Solidarności Międzypokoleniowej”. W ramach Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej berliński partner Fundacji Krzyżowa , Stowarzyszenie Kreisau-Initiative, w dniu 29.04.2011 w Berlinie na Schönhauser Allee 176 organizuje  spotkanie, na którym wszyscy zainteresowani mogą uzyskać informacje oraz podyskutować m. in. o międzynarodowym dialogu pokoleń w Niemczech i Europie.

  Proces starzenia się społeczeństwa oznacza nowe wyzwania, ale i szanse, jakie pojawiają się przed międzynarodową pracą z młodzieżą. Aktywna starość nie jest możliwa bez łączenia ze sobą przedstawicieli starszego i młodszego pokolenia. Tylko poprzez wspieranie współpracy międzypokoleniowej można zapobiec potencjalnym konfliktom i starciom. Młodzi ludzie mogą poczynić pierwszy krok ku temu i nawiązując dialog z przedstawicielami starszych pokoleń wspólnie z nimi tworzyć bardziej przyjazną przyszłość.

  Dobre praktyki w Słowenii wskazują na obiecujący kierunek edukacji międzypokoleniowej i zdobywanie wiedzy poprzez wzajemne, przynoszące korzyści każdej z grup nauczanie eksperymentalne. Nauczanie to jest powszechne również w międzynarodowych wymianach młodzieży.

  – Międzypokoleniowy program edukacyjny to coś więcej niż poruszanie wspólnego tematu. Bardziej chodzi tu o nauczenie się, w jaki sposób osiągnąć porozumienie między pokoleniami oraz jak szukać punktów styczności między ludźmi w różnym wieku – opowiada pani prof. dr Dušana Findeisen ze Słoweńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

  W ramach kontynuacji spotkania planowane są w maju tygodniowe warsztaty o charakterze seminarium. Uczestnicy z Polski, Niemiec i Francji w wieku od 19 do 99 lat spotkają się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, by wspólnie pracować, zdobywać wiedzę oraz wymieniać się swoimi doświadczeniami. Seminarium będzie krokiem w stronę przełamania istniejących uprzedzeń oraz związanych z wiekiem stereotypów.

  Marta Żmigrodzka

  Poprzedni artykułWypadek z udziałem autobusu PKS Świdnica [FOTO]
  Następny artykułWażne wiadomości na komórkę