Rusza spis powszechny

  2

  Od dzisiaj rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. W całej Polsce pracę zaczyna 18 tysięcy rachmistrzów, w Świdnicy będzie ich 27, w gminie Świdnica 7. Wywiady przeprowadzone przez rachmistrzów spisowych z wykorzystaniem przenośnego urządzenia elektronicznego potrwają w dniach od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. Powszechny spis w 2011r. (NSP 2011) będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno–społecznej oraz społeczno–ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.

  Pytania dotyczyć będą życia codziennego, pracy, domu, zdrowia, ,podróży odbywanych. Rachmistrzowie zapytają też o narodowość i przynależność etniczną. Dla wszystkich mniejszości narodowych będzie to szansa aby dać się policzyć. Na część pytań nie musimy odpowiadać, tych np. wyznania, nieformalnych związków, czy niepełnosprawności.
  Każdy rachmistrz będzie się legitymował identyfikatorem, a ankietę przeprowadzi na specjalnym urządzeniu. Przez cały czas trwania spisu będzie można telefonicznie sprawdzić, czy osoba, która do nas przyszła to rzeczywiście rachmistrz. Z ankieterem będzie można się umówić na dogodny termin.
  Udział w spisie jest obowiązkowy, ale ankietę można też wypełnić przez internet www.spis.gov.pl (od 1 kwietnia do 16 czerwca). W przypadku braku dostępu do internetu, samospisu można dokonać w biurze spisowym w Urzędzie Miejskim w Świdnicy po wcześniejszym uzgodnieniu pod numerem telefonu 74 85-62-821 lub w Urzędzie Statystycznym.

  Wszystkie informacje zebrane podczas spisu są prawnie chronione w ramach tajemnicy statystycznej na zasadach określonych w art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 z późn. zm.). Dane zebrane w spisie zostaną odpersonalizowane. Mogą być one wykorzystywane jedynie do opracowań, zestawień, analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatu do badań prowadzonych przez służby statystyki publicznej.Udostępnienie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w spisie do innych celów niż wyżej wymienione jest zabronione.

  Zgodnie z ustawą o NSP 2011 w spisie należy udzielać ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.

  Poprzedni artykułDroga Krzyżowa ulicami miasta
  Następny artykułKatarzyna Figura na Festiwalu Reżyserii Filmowej