Radosny Dzień Godności

  0

  Na świecie jest ich blisko 70 milionów. Wielu nie ma szans na godne życie, szacunek, rehabilitację i aktywność. Inaczej na szczęście jest w Świdnicy. Dzięki determinacji rodziców, którzy 20 lat temu założyli koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, niepełnosprawni intelektualnie  mają fachową pomoc, a przede wszystkim stali się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Zawdzięczają to także sobie samym. Już po raz 11-ty na świdnickim Rynku podczas Dnia Godności prezentowali radość życia i całą paletę zdolności.

  Na zaproszenie świdniczan odpowiedzieli podopieczni i ich opiekunowie z całego Dolnego Śląska. Na Rynku pojawili się goście z Wrocławia, Świebodzic, Wałbrzycha, Strzelina, Dzierżoniowa, Mikoszowej i Jaskulina. – Jesteśmy szczęśliwi, że nasze dzieci i dorośli niepełnosprawni nie muszą już samotnie spędzać czas w domach – mówiła witając wszystkich zaproszonych Ewa Kowalska, prezes świdnickiego koła PSOUU. – Mamy trzy placówki, które fachowo opiekują się i tymi najmłodszymi, i tymi starszymi – Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy i Warsztat Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Co potrafią podopieczni, można się było przekonać oglądając wystawę prac plastycznych w Galerii Fotografii i kupując piękne rękodzieło na kiermaszu przed teatrem. – Brakuje nam jeszcze tylko domu całodobowej opieki – dodała Ewa Kowalska. – Kiedyś nas, rodziców zabraknie, nie chcemy, by nasze dzieci trafiały gdzieś do odległych placówek w Polsce. Bardzo liczymy na pomoc lokalnych władz w stworzeniu takiego miejsca w Świdnicy.

  Z niepełnosprawnymi spotkał się biskup świdnicki Ignacy Dec, który wspomniał ogromną miłość Jana Pawła II dla chorych. – Jesteście skarbem Kościoła – mówił do uczestników Dnia Godności. A oni sami bardzo aktywnie zaangażowali się w uroczystość. Na Rynku powstał pociąg przyjaźni z wymalowanych kartonowych płacht, w teatrze prezentowali się recytatorzy i aktorzy. Pojawili się też goście specjalni, m.in. Teatr Bezdomny z Żarowa. Wspólna zabawa potrwa do 18.00. Dzień Godności będzie miał jeszcze jedną odsłonę, 5 maja.

  asz

  Poprzedni artykułPiraci drogowi miejcie się na baczności
  Następny artykułŚwidnica filmem zachwyca [FOTO]