Przewodnicy w Muzeum Gross Rosen

  0

  Niemal 50 przewodników i pilotów wycieczek z całego województwa w ostatnią sobotę wzięło udział w pierwszym w historii Muzeum Gross-Rosen Seminarium szkoleniowym. Seminarium odbyło się pod hasłem „KL Gross-Rosen – Miejsce Pamięci na szlaku turystyki kulturowej Dolnego Śląska” i poświęcone zostało m.in. zaprezentowaniu oferty turystycznej i edukacyjnej Muzeum, wzbogaconej w ostatnim czasie dzięki realizacji finansowanego z funduszy europejskich projektu „Kamienne Piekło KL Gross-Rosen I”.

  Po raz pierwszy w swojej historii Muzeum zorganizowało Seminarium skierowane do przewodników turystycznych, miejskich, terenowych i górskich oraz pilotów wycieczek – osób, które są łącznikami pomiędzy turystami a miejscami godnymi odwiedzenia w naszym regionie.

  Przepiękna pogoda pozwoliła gościom spędzić przeszło trzy godziny na zwiedzaniu terenu byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Uczestnicy Seminarium podkreślali ogromny profesjonalizm muzealnej przewodniczki, Grażyny Teler, która bardzo szczegółowo omówiła historię KL Gross-Rosen i przybliżyła warunki w jakich żyli, cierpieli i umierali jego więźniowie. Przewodnicy i piloci mieli m.in. możliwość zejścia do wnętrza historycznego kamieniołomu, który obecnie nie jest udostępniany zwiedzającym. Zmienić się to może dzięki realizacji projektu „Kamienne Piekło KL Gross-Rosen II”. Seminarzyści zostali zapoznani z jego założeniami; obejrzeli również multimedialną prezentację koncepcji architektonicznej projektu autorstwa Mirosława Nizio, wybitnego artysty, współtwórcy m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i zwycięzcy konkursu na projekt Muzeum Współczesnego Wrocławia.

  Olga Danko, koordynatorka kampanii promocyjnej projektu „Kamienne Piekło KL Gross-Rosen I”, przedstawiła niezwykle interesującą prezentację na temat turystyki Miejsc Pamięci i najnowszych zmian trendów jakie w jej obszarze zachodzą. Zwracała uwagę na specyfikę muzeów martyrologicznych i ich ogromną rolę w edukacji nie tylko historycznej, ale przede wszystkim społecznej. Przywołane w prezentacji dane statystyczne wyraźnie potwierdziły rosnące z roku na rok zainteresowanie turystów miejscami związanymi z nie do końca odkrytą historią II wojny światowej.

  Uczestnicy Seminarium byli pod dużym wrażeniem przygotowanego dla nich Informatora – przydatnego narzędzia w pracy przewodnika turystycznego i pilota wycieczek. W tym specjalistycznym wydawnictwie zaprezentowano historię KL Gross-Rosen oraz historię Muzeum Gross-Rosen. Umieszczono w nim także szczegółowe informacje niezbędne dla opiekunów grup turystycznych: godziny otwarcia, ceny usług, udogodnienia dla odwiedzających itp. o wszystkich obiektach wchodzących w skład produktu turystycznego „Tajemnice II wojny światowej na Dolnym Śląsku”. Informator w wersji do samodzielnego wydrukowania będzie można pobrać ze strony internetowej Muzeum: www.gross-rosen.eu.

  Ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się wydawnictwa Muzeum, które mogli oni kupić po specjalnej, promocyjnej cenie. Organizatorzy zapewnili przewodnikom i pilotom bezpłatny transport z Wrocławia, Wałbrzycha oraz Jeleniej Góry. Udział w Seminarium był całkowicie bezpłatny.

  Tekst i Foto Muzeum Gross Rosen

  Poprzedni artykułSesja Rady Gminy w południe
  Następny artykułStrzelali w Muzeum