Pracownia przyrodnicza za 200 tysięcy

  2

  Zamiast długopisu i zeszytu – pilot w ręce. Zamiast tradycyjnej mapy – ta z Google Earth, na ekranie. Mikroskopy podłączone do komputera, wizualizery, tablety i zestawy do eksperymentów. Tak wygląda najnowocześniejsza szkolna pracownia przyrodnicza w gminie Świebodzice.

  Pracownia znajduje się w Szkole Podstawowej nr 3. Została sfinansowana ze środków unijnych, dzięki udziałowi gminy w projekcie „Pracownia przyrodnicza w gminie”, realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W całym województwie powstało 118 takich nowoczesnych pracowni. O tym, jak ciekawe mogą być współczesne lekcje przyrody, przekonali się przedstawiciele władz samorządowych, dla których szkoła zorganizowała specjalną lekcję pokazową. Prowadząca zajęcia nauczycielka przyrody  Edyta Kleszcz po kolei demonstrowała możliwości sprzętu, który znajduje się na wyposażeniu pracowni. A są one imponujące. Przede wszystkim tablica multimedialna, która pozwala nauczycielowi na korzystanie w trakcie zajęć z internetu, programów edukacyjnych, map elektronicznych, rysunków, itd. – a wszystko można powiększać, obracać, itd. Dodatkowo dzięki specjalnym programom można w sposób elektroniczny przeprowadzić sprawdzian wiedzy, który uczniowie wypełniają używając specjalnych pilotów – zwanych testico. Każdy uczeń loguje się do systemu i zaznacza, klikając odpowiedni przycisk, właściwe odpowiedzi. Wynik od razu widać na tablicy. Jednym słowem – elektroniczna kartkówka.

  Na wizualizerze prowadzący zajęcia może umieścić i wyświetlić na ekranie multimedialnym dosłownie wszystko – kartkę z drobnym drukiem, obrazek, czy zatopiony w szkle rozwój żaby – od kijanki do dorosłego osobnika. Na ekranie zobaczymy negatyw czyli zdjęcie rentgenowskie.

  Pracownia wraz ze sprzętem kosztowała 200 tys. zł i była w stu procentach finansowana ze środków unijnych. 50 tys. zł dołożyła gmina Świebodzice na przygotowanie sali.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  rzecznik prasowy UM w Świebodzicach

  Poprzedni artykułWymusił pierwszeństwo
  Następny artykułZmiany MPK na Wałbrzyskiej [MAPA]