Piotr Betlej w legendarnym wyścigu

  12

  Jest już pewne, że świdniczanin Piotr Betlej, zawodnik Motoświdnica Racing Team pojedzie w czerwcowym wyścigu na wyspie Man. Na przełomie maja i czerwca na wyspę ściągają dziesiątki tysięcy widzów z całego świata. Nigdy w tym ekstremalnym wyścigu nie brał udziału Polak. Pierwszym zawodnikiem z naszego kraju będzie Piotr Betlej! Piotr przeszedł pomyślnie etap weryfikacji formalnej i otrzymał licencję upoważniającą go do startu w tych prestiżowych wyścigach. Co więcej, może wystartować w najmocniejszej klasie Senior TT.

  Bardzo długo kazano zespołowi czekać na licencję, która umożliwia start w wyścigu. Z regulaminowego tygodnia przedłużyło się to do miesiąca. – Organizatorzy bardzo restrykcyjnie podchodzą do umiejętności zawodnika – tłumaczy takie długie oczekiwanie Piotr i dodaje – Pełną parą ruszają przygotowania do startu. Przed nami miesiąc wytężonej pracy. Chcemy pojawić się na torze w Poznaniu i tam przetestować wszystkie ustawienia motocykla. Na pewno dużo czasu spędzę na siłowni. Trening fizyczny będzie miał dla mnie duże znaczenie, wyścig jest niesamowicie wyczerpujący.

  Team na wyspę wyruszy 24 maja, start Piotra zaplanowano na 6 czerwca. – Piotrek dostał możliwość jazdy we wszystkich klasach pojedzie tylko w jednej – superstock. 6 czerwca nasz zawodnik pojawi się na torze wśród kilkudziesięciu najlepszych motocyklistów z całego świata. – informuje Mariusz Kalista, menager Motoswidnica Racing Team. – Przed startem Piotr spotka się z doświadczonymi zawodnikami, którzy udzielą mu wszelkich wskazówek, jak jeździć po torze ulicznym. Zwrócą mu uwagę, w których miejscach powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto podkreślić, że jest to bardzo trudny wyścig, ten tor nie posiada żadnej strefy bezpieczeństwa – dodaje Kalista.

  Piotr swój start w wyścigu dedykuje zmarłemu w styczniu Krzysztofowi Wierzęciowi, wielkiemu miłośnikowi sportu. – To właśnie dzięki m.in.: Krzyśkowi mogłem walczyć na torach wyścigowych w Polsce i za granicą. Dzięki jego wsparciu mogłem realizować swoje marzenia. Teraz w tak symboliczny sposób chcę podziękować mu za wsparcie – mówi Piotr Betlej. – Start w tak prestiżowym wyścigu jest dla teamu Motoswidnica Racing Team wielkim wyzwaniem. Jako jedyni będziemy reprezentować Polskę na wyspie Man. Liczymy na duże wsparcie polskich kibiców – dodaje Mariusz Kalista.

  W zależności od tego, jak podczas wyścigu wypadnie Piotr Betlej team planuje już kolejne starty. Najprawdopodobniej Motoswidnica Racing Team pojawi się na torze ulicznym w Macau (chińska prowincja).

  ***

  Pierwsze na wyspie Man ścigały się samochody. W 1904 roku władze Isle of Man zmieniły prawo tak, by można było drogi publiczne zamykać na czas wyścigów. Skorzystał Automobilklub Wielkiej Brytanii i zorganizował zawody o puchar Gordon Benetta. Wyznaczoną dla samochodów trasą o długości 51 mil w 1905 roku pojechały motocykle. Dwa lata później opracowano odrębną, przeznaczoną tylko dla Tourist Trophy, na której motocykliści ścigają się niemal nieprzerwanie co roku. Zawody odwołano tylko w latach II wojny światowej i w 2001 roku w czasie epidemii choroby szalonych krów. Trasa ewoluowała, by wreszcie osiągnąć dzisiejszy kształt – 60,75 km serpentyn, wyboistych prostych i szalonych zakrętów.

  Zawody rozgrywane są w kilku klasach:

  • Superbike – motocykle przygotowane zgodnie ze specyfikacją World Superbike lub British Superbike – 6 okrążeń toru.
  • Superstock – motocykle przygotowane zgodnie ze specyfikacją FIM Superstock lub UEM/MCRCB Stocksport – 4 okrążenia toru.
  • Supersport TT – motocykle przygotowane zgodnie ze specyfikacją FIM Supersport lub MCRCB Supersport – 4 okrążenia toru.
  • Senior TT – klasa obejmująca motocykle wszystkich wyżej wymienionych klas.
  • Sidecars – klasy A i B (specyfikacja ACU Formula 2) – odpowiednio 2 i 4 okrążenia toru

  Piotr Betlej – zawodnik Motoswidnica Racing Team (www.team.motoswidnica.pl ), członek stowarzyszenia Pro-Motor (www.ksm.motoswidnica.pl)

  2009 rok debiut w Wyścigowym Motocyklowym Pucharze Polski ,w pierwszym wyścigu 2 miejsce, w Pucharze Alpe Adria na torze w Brnie 1 miejsce– debiutancki sezon zakończony na 2 miejscu

  2010 rok debiut w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski, 2 miejsce w Pucharze Alpe Adria na słowackim torze Slovakiaring .W całym sezonie 4 zawodnik Mistrzostw Polski.

  – Udział w akcji „mój wybór- bezpieczeństwo” (Działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego są główne skoncentrowane na poprawę bezpieczeństwa pojazdów poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych, poprawę infrastruktury drogowej dzięki wykorzystaniu technologii informacyjnych i komunikacyjnych, pomijając działania zmierzające do promocji odpowiedzialnej postawy wśród potencjalnych uczestników ruchu drogowego, do poprawy wizerunku motocyklistów i kierowców jako uczestników ruchu drogowego.

  Dostrzegając skale zjawiska w ramach akcji „Mój wybór – bezpieczeństwo” sukcesywnie organizujemy w funkcjonujących na terenie powiatu świdnickiego placówkach oświatowych, spotkania z potencjalnymi uczestnikami ruchu drogowego – gimnazjalistami i uczniami szkół średnich, by promować odpowiedzialną postawę kierowców i motocyklistów.

  – wspieranie lokalnych akcji charytatywnych, oraz udział w akcjach ogólnopolskich.

  [photospace]

  Poprzedni artykułOchroń auto przed kradzieżą
  Następny artykułTylko chore do wycinki