Patriotyzm na teście gimnazjalnym

  10

  – Nie było tak źle, bardziej boimy się jutra – zgodnie stwierdzili uczniowie Gimnazjum nr 4 w Świdnicy tuż po zakończeniu testu humanistycznego. Do napisania mieli rozprawkę o patriotyzmie, podanie, a zadania dotyczyły głównie postaci historycznych – Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego i Jana Henryka Dąbrowskiego.

  – Byliśmy dobrze przygotowani, wszystko przećwiczone, więc test nie sprawił większych problemów – mówiły gimnazjalistki, które z sali wyszły przed czasem. – Boimy się jutrzejszej części matematyczno-przyrodniczej, zwłaszcza pytań z fizyki. Ostatni test – językowy – nie budzi natomiast żadnych obaw.

  Tegoroczni absolwenci gimnazjów po raz ostatni piszą testy wg „starego” programu. Za rok wchodzą zmiany.  Jak podaje PAP, w przyszłym roku szkolnym – 2011/2012 – egzamin gimnazjalny zdawać będzie pierwszy rocznik gimnazjalistów uczących się zgodnie z nową podstawą programową. Ich egzamin będzie składał z takich samych części jak dotychczasowy, ale każda część będzie miała inną strukturę – w części humanistycznej wyodrębnione będą zadania z języka polskiego, a w części matematyczno-przyrodniczej – zadania czysto matematyczne. Według MEN,  umożliwi to obserwację postępów, jakie uczniowie poczynili w tych przedmiotach na różnych etapach swojej nauki – na zakończenie szkoły podstawowej, na egzaminie gimnazjalnym i na maturze.

  Zmieniona będzie także część egzaminu sprawdzająca znajomość języka obcego. Będzie ona podzielona na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Do grupy języków obcych, z których obecnie można zdawać egzamin, dojdzie język ukraiński.

  opr. asz

  Poprzedni artykułDąb Katyński na placu św. Małgorzaty
  Następny artykułRunął fragment domu [VIDEO]