Dąb Katyński na placu św. Małgorzaty

    11

    W najbliższą sobotę na placu św. Małgorzaty zostanie symbolicznie posadzony dąb i poświęcona tablica pamięci  śp. p. kpt. Tadeusza Macieja Chołocińskiego, zamordowanego przez NKWD w 1940 roku w Charkowie. W uroczystości weźmie udział córka oficera, Teresa Gwara, przez wiele lat związana ze Świdnicą.

    Zaproszenie otrzymała również żona, Zofia Chołocińska, jednak ze względu na stan zdrowia nie będzie mogła wziąć udziału w posadzeniu dębu. Niewykluczone, że pojawi się  gość wyjątkowy – wnuk Stanisława Kaniewicza. Dąb pamięci dla zamordowanego w Katyniu majora został w ubiegłym roku zasadzony przed Gimnazjum w Pszennie. Inicjatorzy nie zdołali nawiązać kontaktu z rodziną oficera. Wnuk odnalazł ślad po dziadku w Pszennie za pośrednictwem informacji zamieszczonej na portalu Swidnica24.pl.

    Uroczystość dla kapitana Chołocińskiego rozpocznie się 16 kwietnia o godzinie 11.00. Wszystkich mieszkańców zapraszają Światowy Związek Armii Krajowej Oddział w Świdnicy, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Świdnica oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej”.