Przebudowa pl. św. Małgorzaty bliżej końca

  37

  Wciąż trwają prace przy przebudowie pl. św. Małgorzaty. Obecnie drogowcy prowadzą roboty przy układaniu chodników i nawierzchni alejek na terenach rekreacyjnych. Trwa również korekta drzew, która zakończy się w połowie przyszłego tygodnia.

  Korekta drzew jest konieczna. W ramach przebudowy przewidziano nowe alejki, plac zabaw oraz miejsca rekreacji, dlatego drzewa muszą zostać przycięte, by nie zagrażały korzystającym z tych miejsc. Część drzew jest ogromnych rozmiarów, mają po 28-32 metry wysokości, a gałęzie w przypadku wiatrów bądź wichur są bardzo niebezpieczne. Przeprowadzamy cięcia sanitarno-korekcyjne, które wystarczą na najbliższe lata. Mniejsze drzewa, które są w 100 procentach zdrowe pozostają w nienaruszonym stanie. Robimy tylko to, co jest konieczne. Wszelkie miejsca po wykonanych cięciach zabezpieczamy specjalnym środkiem impregnującym. Prace wykonujemy w tzw. okresie bezlistnym, dzięki czemu nie wyrządzamy szkody roślinom. Drzewa się zregenerują i na wiosnę zazielenią – mówi Roman Michalik, kierownik ds. zieleni w Farmie Miejskiej, która prowadzi prace na zlecenie wykonawcy przebudowy placu św. Małgorzaty. Do takich prac Farma kieruje tylko i wyłącznie ludzi po specjalnym szkoleniu organizowanym przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.

  Korona części drzew została skorygowana nawet o ok. 30 proc. co jest zgodne ze sztuką cięcia drzew. Najpóźniej w ciągu dwóch sezonów na drzewach pojawi się dużo nowych, zdrowych gałęzi, a ilość liści będzie podobna do tej sprzed korekty. Dokonywane zabiegi to tzw. cięcia pielęgnacyjne prześwitujące. Ich celem jest lepsze wykorzystanie przez drzewo światła oraz lepsze przewietrzanie korony, co poprawi warunki życia i rozwoju drzewa – dodaje Danuta Jankiewicz, kierownik Referatu Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

  W ramach przebudowy posadzone zostaną również dodatkowe rośliny. Na placu rośnie już ponad 50 młodych klonów kulistych. W miarę dalszego zaawansowania prac sadzone będą krzewy.

  W okolicach połowy kwietnia drogowcy wykonają ostatnią warstwę drogi asfaltowej. Z pracami się wstrzymują, ponieważ ułożenie asfaltu, gdy panują jeszcze ujemne temperatury wpływa na jakość i trwałość nawierzchni.

  Mimo, że całkowite zakończenie prac planowane jest na czerwiec, to wszystko wskazuje na to, że pierwsze samochody przejadą przez plac św. Małgorzaty nieco wcześniej. W kolejnych tygodniach będą trwały prace wykończeniowe na terenach zielonych i rekreacyjnych.

  ***

  Przebudowę placu św. Małgorzaty realizuje konsorcjum firm, któremu przewodniczy Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Całkowity koszt przebudowy to 9,9 mln zł. 4,3 mln zł Świdnica pozyskała w ramach unijnego wsparcia, pozostała kwota – ponad 5,6 mln zł – pochodzi z budżetu miasta.

  Stefan Augustyn

  rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego

  [photospace]

  Poprzedni artykułBiblioteka Pedagogiczna do I LO?
  Następny artykułSrający chłopek sypie się! [FOTO]