Pomóżmy spółdzielni niepełnosprawnych

  0

  – Nie chcemy siedzieć w domu! Mamy głowy pełne pomysłów i mnóstwo zapału – zgodnie twierdzą Iwona Basta i Anna Figiela, współzałożycielki Świdnickiej Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej „Niepełnosprawni Aktywni”. To niezwykła firma, którą współtworzy osiem niepełnosprawnych osób.

  – Pomysł na spółdzielnię wymusiło życie – mówi Anna. – Dla takich jak my jest bardzo mało ofert pracy. Skoro ich nie ma, trzeba wziąć sprawy we własne ręce. Formalności związane z zakładaniem spółdzielni zajęły kilka miesięcy. – Mamy już wszystkie niezbędne dokumenty, przeszliśmy także szkolenia przygotowane przez Fundacje Rozwoju Gospodarczego w Wałbrzychu. Mamy także pierwsze umowy, m.in. z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy na dostarczanie korespondencji – wylicza pani Iwona i dodaje, że zakres działań będzie znacznie szerszy, od drobnych porządków, przez opiekę nad dziećmi,  prowadzenia biur czy administrowania stronami internetowymi. Spółdzielnię tworzą osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. – Nie wszyscy mamy problemy z poruszaniem się, więc nasza oferta dotyczy także prac fizycznych.

  – Chcemy także poprowadzić punkt ksero połączony ze sprzedażą materiałów biurowych w Urzędzie Miejskim – mówi Anna. – Od 1 kwietnia będziemy od UM wynajmować niewielkie pomieszczenie tuż przy wejściu głównym, oczywiście odpłatnie, choć to nie chodzi o wielkie pieniądze. Chcemy podkreślić, że przy uruchamianiu spółdzielni nie korzystamy z żadnych dotacji. Inwestujemy wyłącznie własne środki.


  I tu jest problem. Niepełnosprawni nie dysponują wystarczającą kwotą, by wyposażyć punkt w UM. – Nasze dotychczasowe starania pozyskania niedrogiego ksero spełzły na niczym – przyznaje pani Iwona. – Stąd prośba. Może jakaś firma zmienia park maszynowy i mogłaby sprawne urządzenie użyczyć lub odstąpić? Będziemy wdzięczni za wsparcie.

  Spółdzielnia szuka także firmy, która mogłaby dostarczyć koperty o wadze 50 gramów. Wszystkich, którzy zechcą wesprzeć  aktywnych niepełnosprawnych prosimy o kontakt pod numer 535 196 820.

  asz

  Poprzedni artykułNastoletni społecznik nominowany
  Następny artykułMaturzyści 2011 – II Liceum Ogólnokształcące