Nowe place zabaw także w Świdnicy!

  5

  Nie tylko najmłodsi mieszkańcy Świebodzic mają powody do radości. Sprawdziliśmy i okazuje się, że także Świdnica wykorzystała szansę na dofinansowanie budowy nowych placów zabaw z programu MEN „Radosna Szkoła”. Powstaną  trzy – przy Szkołach Podstawowych nr 6, 105 i 315. – Dwa będą duże, o powierzchni 500 m2, jeden mniejszy, 250-metrowy – wylicza Leszek Lula z departamentu edukacji w Urzędzie Miejskim.

  Decyzja o przyznaniu dotacji została ogłoszona zaledwie kilka dni temu, szkoły ruszają z przygotowaniem projektów. W maju będą ogłoszone przetargi na wykonanie. W sumie 3 place będą kosztowały prawie 605 tysięcy złotych, połowę środków dołoży miasto. – Od szkół zależy, jak będą wyglądały – dodaje Leszek Lula. – Na pewno muszą mieć bezpieczną nawierzchnię, podobną do tej z Orlików, i bezpieczne ciągi komunikacyjne. Wybór urządzeń do zabawy jest dowolny. Ze względu na procedury dzieci będą musiały się uzbroić w cierpliwość. Place zabaw mogą być gotowe najwcześniej pod koniec września. Z tego samego programu przyznano również dotację  na doposażenie sali zabaw w SP 105.

  Nowy plac zabaw powstaje w jeszcze jednym miejscu – na placu św. Małgorzaty. Na wygrodzonym terenie ustawione zostaną huśtawki, bujaki, stół do tenisa, karuzela, wieża ze zjeżdżalnią, pomost wiszący z belkami, drabinką i przeplotnicą. Urządzenia, które znajdowały się w tym miejscu przed modernizacją placu, zostały przeniesione. Dwie huśtawki i karuzelę zamontowano na placu zabaw pomiędzy ul. Towarową i M. Kopernika w miejsce wyeksploatowanych urządzeń. Huśtawka i stół do tenisa stołowego wzbogacił plac zabaw w Parku Ułanów.

  Na tym jednak koniec dobrych wiadomości. Rewolucji nie będzie na pozostałych 14 miejskich placach zabaw. – Wszystkie istniejące urządzenia są oczywiście sprawne i na bieżąco konserwowane – zapewnia Krzysztof Jaśkowiak z Urzędu Miejskiego. Jednak o ich doposażeniu nie ma mowy. W budżecie miasta na ten cel w tym roku zabezpieczono tylko 50 tysięcy złotych. Wystarczy najwyżej na kilka huśtawek lub wymianę nawierzchni. Jak zostaną wykorzystane te skromne środki, jeszcze nie wiadomo. Chociaż może trzeba się cieszyć, że jest choć trochę pieniędzy, bo w ubiegłym roku nie było na place zabaw ani złotówki.

  asz

  Poprzedni artykułKubłem w samochód
  Następny artykułElement ukwiecony i z siedziskami [FOTO]