Ostatki są dla mnie okazją, by zorganizować coroczną imprezę, która stała się już swoistym „festiwalem śledzia”. Zaczęło się to jeszcze w czasach studenckich, gdy śledzie nie były najważniejszą potrawą na stole. Z czasem jednak ich smak i podanie zaczęło odgrywać coraz większą rolę. Te, które dziś wam proponuję, robię najczęściej.
śledź w śmietanie z koperkiem:
słoik śledzi wiejskich
1 duża cebula czosnkowa
pęczek koperku
1duży jogurt naturalny
sok z cytryny
trochę soli
Śledzie odsączyć z zalewy, cebulę ze słoika wyrzucić. Śledzie pokroić na ok.2 cm kawałki włożyć do miski. Cebulę pokroić w piórka, posolić, umieścić na sicie. Po 15 minutach zlać wodą i cebulę dodać do śledzi. Koperek drobno posiekać, dodać do śledzi, dolać jogurtu naturalnego (sos nie może być za rzadki), doprawić sokiem z cytryny i włożyć do lodówki
śledzie w zalewie
1 kg śledzi matjasów
8 małych cebul
zalewa:
pół szklanki octu 10%
4-5 szklanek wody
2łyżeczki gorczycy
łyżeczka cukru
łyżeczka soli
2 liście laurowe
6-8 ziarenek ziela angielskiego
Zalewę zagotować, spróbować i ewentualnie doprawić. Do zagotowanej zalewy (po wyłączeniu ognia) dodać pokrojoną w plastry cebulę i odstawić do wystygnięcia. Do zimnej zalewy dodajemy dobrze wymoczone w zimnej wodzie śledzie. Odstawiamy w zimne miejsce na 12 godzin. Tak przygotowane śledzie można podawać razem z zalewą lub odsączyć płyn, a śledzie z cebulą posypać czarnym świeżo zmielonym pieprzem i zalać olejem lub podawać z sosem majonezowo- śmietanowym. Do śledzi w śmietanie można dodać pokrojone jabłko, całość wymieszać i odstawić na kilka godzin.
sałatka z orzechami
słoik śledzi w occie (pokrojonych w małe kawałeczki)
garść posiekanych orzechów włoskich
1 pokrojona papryka marynowana
1 mała cebula drobno posiekana
majonez
pieprz
Składniki wymieszać dodać majonezu, doprawić dużą ilością czarnego pieprzu. Przed podaniem dobrze schłodzić.
Śledzie w musztardzie i ketchupie
½ kg śledzi matjasów
słoik musztardy (ulubionej oprócz francuskiej)
ulubiony ketchup ( ja lubię pikantny)
małe cebule pokrojone w plasterki (ilość plasterków= ilości kawałków śledzi)
sok z cytryny
pieprz
olej
Śledzie dobrze wymoczyć w wodzie. Pokroić na 3 cm kawałeczki. Cebulę pokroić w krążki, sparzyć na sicie wrzątkiem, następnie obficie polać sokiem z cytryny i zostawić. Do głębokiego półmiska wyłożyć warstwę ketchupu – tak by całe dno półmiska było zalane ketchupem. Układać ciasno obok siebie kawałki śledzi. Na śledzie kładziemy warstwę musztardy, a na musztardę odsączone plastry cebuli, doprawiamy pieprzem. Następnie warstwa ketchupu, śledzi, musztardy, cebuli – do wyczerpania składników. Całość zalewamy olejem, zabezpieczamy folią spożywczą i odstawiamy na minimum 12h.
Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch