Strefa nie traci pozycji lidera

  0

  W rankingu Pulsu Biznesu Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna znów znalazła się na 1 miejscu wśród 14 działających w Polsce stref. Głównym kryterium była liczba wydanych w 2010 nowych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. W WSSE było ich 28 i łatwo można przeliczyć je na przyszłe miejsca pracy. W nowych fabrykach zatrudnienie znajdą ponad 4 tysiące osób. W 2010 roku 21 przedsiębiorców zakończyło inwestycje. Wśród nich ulokowany w Świdnicy zakład Cloos – Polska

  W sumie zakłady w istniejącej od 1997 roku strefie dają już prace ponad 30 tysiącom ludzi. Nakłady inwestycyjne przekroczyły 12 miliardów złotych. – Bez większych zawirowań przetrwaliśmy kryzys i znów widać spore zainteresowanie budową nowych fabryk – mówił podczas konferencji podsumowującej 2010 rok prezes Incest Park, spółki zarządzającej WSSE, Mirosław Greber. Rekordowy był 2008 rok, gdy wydano 77 zezwoleń, w 2009 było ich 14.

  Inwestorzy są zainteresowani także podstrefami na terenie powiatu świdnickiego. Jak już informowaliśmy, nową fabrykę postawi japoński koncern Bridgestone w Żarowie. Mimo że w tym mieście podstrefa jest teoretycznie zagospodarowana w 100 %, kolejne firmy chcą rozszerzać swoją działalność. Trwają też rozmowy z inwestorem, zainteresowanym poważnie podstrefą w Świebodzicach. Natomiast w Świdnicy 20 hektarów gruntu, należącego do WSSE zostanie podzielone na mniejsze działki.

  Pierwsze gotowe inwestycje ma na swoim koncie spółka-córka Invest Park (Invest Park Development), w tym budynek wielorodzinny przy ulicy Bolesława Krzywoustego w Świdnicy. W 2011 realizowana ma być natomiast budowa hali w Świdnickim Parku Przemysłowym.

  Spółka Invest Park nie ogranicza się do biznesu. W 2010 roku pół miliona złotych zostało przeznaczonych na działalność charytatywną.  Wsparcie przeznaczono m.in. na organizację V Mikołajkowych Zawodów Pływackich – Klub Rekin OSIR w Świebodzicach.

  Szacunki na ten rok są ostrożne. Strefa planuje wydać ok. 20 nowych zezwoleń., będzie się także ubiegać o powiększenie swoich terenów o kolejne 200 hektarów.

  asz

  Poprzedni artykułWiceprezydent apeluje do stowarzyszeń
  Następny artykułMediator Cup: FC Żubry pokonane