Strona główna Bez kategorii Pomnik smoleński w Świdnicy?

Pomnik smoleński w Świdnicy? [FOTO]

175

Świdnica była jednym z pierwszych miast w Polsce, które tuż po katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku nadało nazwę jednemu z niewielkich placów – Skwer Lecha Kaczyńskiego. Od tragedii wczoraj minęło 10 miesięcy. Na skwerze pojawił się tylk Fifa 12 Strategy Guide Made By Pro Players o 1 skromny znicz. Są jednak plany, by w tym miejscu stanął pomnik upamiętniający ofiary. Informację przekazał w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Krzysztof Lewandowski:

„10 kwietnia 2010 roku w katastrofie w Smoleńsku w czasie podróży do Katynia zginął prezydent RP Lech Kaczyński, Jego małżonka Maria, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i 93 inne osoby, w tym wybitni przedstawiciele naszego życia publicznego i społecznego, wśród nich jedna z głównych postaci Solidarności Anna Walentynowicz.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

W związku z tym, powodowani poczuciem patriotycznego obowiązku oraz chęcią wzmacniania solidarności społecznej i narodowej Polaków powołujemy Społeczny Komitet Budowy Pomnika, którego celem będzie budowa pomnika ofiar tej katastrofy.

Jest to nasza odpowiedz na apel licznych mieszkańców naszego miasta o wybudowanie takiego pomnika w Świdnicy. Chcemy, by forma i rozmiary pomnika odpowiadały randze tragedii, jaka miała miejsce. Pragniemy, by pomnik znalazł swoje godne miejsce na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Komitet podejmie też dalsze przewidziane prawem działania zmierzające do realizacji budowy pomnika.

Komitet wybrał projekt świdnickiego artysty rzeźbiarz Janusza Furmanka.Według jego koncepcji na podstawie z granitowych bloków znajdą się nazwiska ofiar tragicznego lotu. Górna część to skrzydło samoloty i krzyż w kształcie V. Całość ma osiągnąć ponad 4 m wysokości.

Zwracamy się również do wszystkich tych, którym bliska sercu jest ta inicjatywa o pomoc i wsparcie tego dzieła.

W imieniu komitetu,

Krzysztof Lewandowski

[photospace]

Fifa 12 Strategy Guide Made By Pro Players

Poprzedni artykułInfokioski przetestowane
Następny artykułPlac Jana Pawła II bez zmian