Królewska wizyta w Świdnicy

  25

  W Kościele Pokoju gościli już premierzy, prezydenci, światowej sławy artyści, jednak w ponad 350-letniej historii niezwykłej świątyni wizyty koronowanych głów nie było. Niewykluczone jednak, że między 4 a 6 maja pojawi się tu szwedzka para królewska – Karol Gustaw XVI z królową Sylwią. Jak podaje gazeta.pl, ma być to jeden z punktów programu odwiedzin w Polsce na zaproszenie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

  Wczoraj przedstawiciele rządu Szwecji i instytucji promującej szwedzki biznes gościli we Wrocławiu. Na razie jednak ambasada jest ostrożna i zapowiada oficjalne uzgodnienia na marzec. Karol Gustaw wraz z małżonką na Dolnym Śląsku zainteresowani są przede wszystkim szwedzką firma Skanska, która m.in. buduje obwodnicę Wrocławia. W naszym województwie mieliby spędzić 1 dzień. Czy dotrą do Świdnicy? Jak podaje gazeta.pl, chcą odwiedzić Kościół Pokoju i nawet przywieźć ze sobą śpiewaka, który wykona repertuar z czasów powstawania świątyni.

  – Marzyć wolno każdemu – śmieje się pastor Waldemar Pytel, gospodarz ewangelickiej świątyni w Świdnicy. – To byłby i dla Kościoła Pokoju, i dla miasta ogromny prestiż, jednak na razie nic nie wiem o wizycie królewskiej pary.

  Szwedzi mają szczególne zasługi dla kościoła. Powstał dzięki ich naciskom na cesarza Ferdynanda III. Urodą budowli zachwycał się w listopadzie 2010 roku ówczesny ambasador Szwecji Dag Hartelius, który od stycznia jest szefem misji dyplomatycznej  Unii Europejskiej.

  asz

  foto Bengt Nyman/WIKIPEDIA

  Poprzedni artykułSzczyty Kultury rozdane
  Następny artykułKradł w Świdnicy, sprzedawał w Wałbrzychu