Gra symulacyjna w Krzyżowej

  0

  W obliczu wyraźnie zachodzących zmian klimatycznych i nieustannie rosnącego zapotrzebowania na energię nowa gra symulacyjna pt. „Europejski klimat się zmieni” proponuje konfrontację z tematem zrównoważonego rozwoju w zaopatrywaniu w energię. Gra została opracowana na zlecenie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego (Przedstawicielstwo w Monachium) przez grupę badawczą „Młodzież i Europa” przy Centrum Stosowanych Badań Politycznych na Uniwersytecie Ludwiga Maksymiliana w Monachium. Spotkanie miejsce będzie miało w ramach szkolenia trenerów w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w dniach 10.-13.02.2011 i   skierowane jest dla  studentów, nauczycieli oraz multiplikatorów z Polski i Niemiec zaangażowanych w obywatelskie kształcenie młodzieży.

  Wymiana doświadczeń, doradztwo w zakresie praktycznych, organizacyjnych oraz merytorycznych aspektów gry symulacyjnej, dostosowanie jej do grup polsko-niemieckiej młodzieży, wspólne przeprowadzenie planu gry oraz symulacji to główne cele spotkania w Krzyżowej. W ramach pracy z grą poruszone zostaną zagadnienia polityki energetycznej Unii Europejskiej czy tematyka struktury i procesu ustawodawczego. Na podstawie materiałów pisemnych i wykładów Evy Feldmann-Wojtachnia oraz dr Barbary Tham z grupy badawczej „Młodzież i Europa” uczestnicy spotkania wcielą się w postacie polityków europejskich, przejmą rolę jednej z wielu stron w procesie negocjacji  i poznają stanowisko oraz argumenty w przypuszczalnej sytuacji negocjacyjnej.  „Europejscy politycy” debatować będą o przyszłości zaopatrywania Europy w energię.

  Na każdym kroku jesteśmy bombardowani informacjami, że Polska nie ma dostatecznego zabezpieczenia energetycznego, że nieustannie zachodzą zmiany klimatyczne, że kraje Unii Europejskiej podejmują się wspólnej polityki w tej dziedzinie. Podczas gry symulacyjnej uczestnicy mają możliwość poznania od kuchni funkcjonowania struktur organizacyjnych Parlamentu Europejskiego, procesu legislacyjnego i tym samym pogłębić wiedzę na temat zmian klimatycznych i co za tym idzie dowiedzieć się o sposobach wykorzystania energii odnawialnej – mówi Renta Grycz, opiekunka projektu z Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

  Podczas spotkania uczestnicy dyskutować będą również na temat wytycznych dotyczących spadku wartości emisji gazów cieplarnianych oraz wymogu stosowania odnawialnych źródeł energii w Unii Europejskiej.

  Do rozmów z uczestnikami szkolenia zaproszeni zostaną przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.

  Organizator projektu: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Fundacja Konrada Adenauera, Warszawa ze wsparciem finansowym Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

  Marta Żmigrodzka

  Poprzedni artykułDni otwarte w Gimnazjum nr 2
  Następny artykułMinisterstwo „kapnęło” na zabytki