Czynsze w górę

  4

  O 10% rosną czynsze za wynajem lokali użytkowych w Świdnicy. Więcej, maksymalnie o 25%, zapłacą niektórzy najemcy mieszkań komunalnych.  Taką decyzję podjęła Rada Miejska na ostatniej sesji. Zmiany wejdą w życie 2 tygodnie po ogłoszeniu uchwał w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

  Stawka podstawowa za lokale użytkowe położone w centrum i strefie centralnej wynosi 4,10 zł za 1 m2, a w strefie śródmiejskiej i peryferyjnej 4,00 zł za 1m2 powierzchni lokalu użytkowego. Stawka podstawowa dla lokali gastronomicznych położonych w centrum i strefie centralnej wynosi 3,40 zł za 1 m2, a w strefie śródmiejskiej i peryferyjnej 3,30 zł za 1m2 powierzchni lokalu użytkowego. Co spowodowało podjęcie decyzji o podwyżkach. W uzasadnieniu czytamy: Przez okres ponad 2 lat nie były zmieniane. Coroczna inflacja i zmiany na rynku nieruchomości (wzrost czynszów wolnorynkowych) spowodowały, iż czynsze regulowane uchwałą Rady Miejskiej odbiegają od stawek występujących na wolnym rynku.

  Zmiany dotyczą także czynszów za mieszkania komunalne. Dotychczas nie były naliczane tzw. zwyżki. Zmianę wymusił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, nakazujący zmianę głównie w tej kwestii. W jakich przypadkach doliczane będą zwyżki czynszu?

  2. Ustala  się    czynniki  podwyższające  bazową stawkę czynszu:

  1) lokal usytuowany w Rynku i ul. Wewnętrznej lub bloku śródrynkowym            5%;

  2) wyposażenie lokalu w instalację centralnego ogrzewania                                         5 %;

  3) lokal wyposażony w balkon lub loggię                                                                               5%;

  4) mieszkanie usytuowane na I piętrze budynku                                                               5%;

  5) lokal usytuowany w budynku wybudowanym po 1970 r.

  lub po remoncie kapitalnym  budynku                                                                                  5% .

  Nadal obowiązuje system zniżek w zależności od wyposażenia mieszkania (np. za brak łazienki, wc, centralnego ogrzewania, brak okna w kuchni) lub ze względu na złą sytuację materialną najemcy (o obniżkę czynszu mogą ubiegać się osoby, których miesięczny  dochód nie przekracza 100% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych  oraz 75% najniższej emerytury na każdego członka w gospodarstwach wieloosobowych).

  Opr. asz

  Pobierz projekty uchwał

  1

  2

  Poprzedni artykułZwiązki na medal
  Następny artykułZatrzymany za napad na Grodzkiej