Błotnista maź zalewa Orlik

  7

  Nieco ponad rok minął od hucznego otwarcia kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej nr 4, wybudowanego w ramach projektu „Moje Boisko – Orlik 2012”. Inwestycja kosztowała ponad milion złotych. 666 tysięcy złotych pochodziło z dotacji Ministerstwa Środków i Rekreacji. Tymczasem, jak alarmuje nasz Czytelnik Jarek, „boiska do siatkówki i koszykówki, które jest regularnie zalewane przez spływające w czasie deszczu błoto z łąki. Ponieważ zalegające na boisku błoto zagraża bezpieczeństwu osób korzystających z tego boiska, korzystanie z niego jest ograniczone. Niestety, nikt z władz miasta Świdnica nie reaguje na degradację boiska inie stara się zabezpieczyć obiektu!”

  Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim, co się stało, że boisko jest zalewane i kto za to odpowiada?  – Za bieżące utrzymanie Orlika odpowiada użytkownik, Szkoła Podstawowa nr 4 – wyjaśnia Stefan Augustyn, rzecznik Urzędu Miejskiego. – Część płyty boiska zanieczyszczona jest ziemią ze skarpy, która jeszcze ostatecznie się nie ukształtowała. Poddawana była sporym obciążeniem ze względu na zalegający śnieg. Po ponownym obsianiu trawą na wiosnę sytuacja powinna ulec poprawie. Boisko wykonane jest z nawierzchni poliuretanowej, więc wystarczy je oczyścić wodą pod ciśnieniem. Takie prace wkrótce zostaną wykonane przez szkołę. Obiekt jest jeszcze na gwarancji (na wykonanie 3 lata, nawierzchnia 5 lat), dlatego wszelkie niedociągnięcia, gdyby się pojawiły, wykonawca będzie usuwał na swój koszt. Problemu z odprowadzeniem wód opadowych być nie powinno, ponieważ na obiekcie wykonane zostało dodatkowe odwodnienie w rejonie skarp, niezależnie od tzw. odwodnienia liniowego boiska.

  Świdnica nie jest wyjątkiem w Polsce. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła wykonanie boisk w ramach rządowego programu „Moje Boisko – Orlik 2012” w 31 gminach. Tylko w dwóch nie dopatrzono się żadnych usterek. W pozostałych problemy dotyczyły nierzetelnego wykonania, licznych usterek i zwykłej fuszerki.

  Czy świdnicki Orlik rzeczywiście zostanie oczyszczony, a zabezpieczenia podziałają na przykład podczas ulewnych wiosennych ulew? Będziemy sprawdzać.

  asz

  Dziękujemy Jarkowi za CYNK

  Poprzedni artykułFerie w mieście [PROGRAM]
  Następny artykułTerlikowski w Świdnicy o bioetyce