Będzie więcej żłobków w Świdnicy?

  4

  W Świdnicy jest jeden żłobek, w znacznie większym Wałbrzychu są tylko dwa. – Czy będzie ich przybywać  oczywiście zależy od samorządu, a przede wszystkim prywatnych osób, które mają teraz lepsze warunki do tworzenia placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi – mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, który gościł w Świdnicy z nieoficjalną wizytą. – Łatwiej nie znaczy bez reżimu sanitarnego – dodaje towarzyszący rzecznikowi zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Kraju Jan Orgelbrand. Ministrowie skomentowali podpisaną w ubiegłym tygodniu przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tzw. „ustawę żłobkową”.

  Ustawa zdaniem Marka Michalaka jest przełomowa. Po pierwsze żłobki przestaną działać jak Zakłady Opieki Zdrowotnej. – Surowe wymogi nie tylko ograniczały ich liczbę, ale tak naprawdę wcale nie sprawiały, że opieka nad maluszkami była na wyjątkowym poziomie. Minister Orgelbrand dodaje, że nowa ustawa wiele ułatwia, ale wprowadza także nowe zasady. – Po pierwsze mniej dzieci ma pozostawać pod opieką 1 wychowawcy, po drugie ma być więcej sal, tak by przynajmniej w znacznej mierze ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób. Ponadto opieka w takiej placówce będzie mogła trwać maksymalnie 10 godzin.

  Ustawa reguluje także dwie szare strefy – tzw. klubiki dziecięce i kwestię nań. Kluby Maluszka nie podlegały dotychczas niczyjej kontroli, często pracowały w nich osoby bez przygotowania pedagogicznego. Ustawa to zmienia. Dzięki niej z szarej strefy mają wyjść nianie. Rodzice będą mieli prawo legalnego zatrudnienia opiekunki, a państwo zwróci ubezpieczenie społeczne.

  Nie wszyscy są zachwyceni nowymi rozwiązaniami. Najwięcej obaw mają samorządy, na które nałożono nowy obowiązek. Marek Michalak przekonuje, ze tym razem za obowiązkiem pójdą dotacje, o które gminy będą się mogły ubiegać z budżetu centralnego.

  Ustawa wejdzie w Zycie dopiero po ukazaniu się szczegółowych rozporządzeń. Dla rodziców i osób, które będą chciały placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi zakładać, zostanie wydany specjalny poradnik.

  asz

  Jak ma wyglądać żłobek wg nowych przepisów? Posłuchaj zapisu rozmowy:

  ministrowie_żłobki

  Poprzedni artykułMediator Cup na finiszu
  Następny artykułZłomiarze w natarciu