Superniania: Certyfikat dla rodzica?[FOTO, AUDIO]

  11

  – Nawet żeby zostać operatorem wózka widłowego, trzeba przejść szkolenie i zdobyć uprawnienia. Spłodzenie dziecka trwa minutę, przy odrobinie szczęścia ze trzy, i nikt nie pyta o wiedzę – słowa Superniani, czyli Doroty Zawadzkiej, wywołały salwę śmiechu. Jednak jak pokazują badania, przytoczone przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, do śmiechu powodów nie ma żadnych.  Testu przeprowadzonego przez Kid.Protect  ze znajomości potrzeb swoich pociech, faz rozwojowych, prawach nie zdało 18% uczestników, zaledwie dwa procent uzyskało ocenę bardzo dobrą.

  – Jestem za wprowadzeniem certyfikatu na rodzica – kategorycznie stwierdziła Dorota Zawadzka, która w programach TVN od wielu lat podpowiada, jak wychowywać dzieci, jak być odpowiedzialnymi opiekunami. Superniania jest pierwszym gościem cyklu „Porozmawiajmy o wychowaniu”, który rozpoczęło Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”. Z Dorotą Zawadzką i Markiem Michalakiem spotkali się dzisiaj w siedzibie „Serca” pedagodzy, kuratorzy, psychologowie, a także rodzice podopiecznych stowarzyszenia. Sobota przeznaczona jest dla najmłodszych. Dzieci z „Serca” będą mogły porozmawiać z Supernianią podczas spotkań indywidualnych.

  – Rodzicom przede wszystkim brakuje wiedzy, nie czytają, nie uczą się, jak opiekować się własnym dzieckiem, nie wiedzą wiele o jego potrzebach – alarmowała Dorota Zawadzka. – My, psychologowie, pedagodzy, powinniśmy mieć w tej edukacji ogromny udział. Nie można chować się za drzwiami z ważną tabliczką! Rodzice nie uczą się, bo ich rodzice też się nie uczyli. Powtarzają wciąż te same błędy, które skutkują na całym życiu dzieci. Rosną w poczuciu ograniczeń, braku wiary w siebie, swoje możliwości i wartość. Pamiętajmy, że wychowujemy człowieka i wiele od nas zależy, jaki będzie i co osiągnie.

  Jak być szczęśliwym rodzicem i mieć szczęśliwe dziecko?  Posłuchaj rozmowy z Dorotą Zawadzką!

  super_niania

  [photospace]

  Poprzedni artykułMagazyn Swidnica24.pl z konkursem
  Następny artykułWiększe zrzuty z jeziora Bystrzyckiego