O dzierżoniowskich Żydach w Krzyżowej

  2

  Według różnych opracowań tuż po II wojnie w Dzierżoniowie osiedliło się od 8 do 16 tysięcy Żydów. Jednym z powodów, dla którego przyjeżdżali właśnie do sąsiadującego ze Świdnicą miasta była synagoga – jedna z nielicznych, ocalałych na Dolnym Śląsku. W 2007 roku obiekt przejęła Fundacja Beiteinu Chaj, która powoli przywraca jej dawną świetność i organizuje wydarzenia kulturalne oraz religijne. M.in. historia tego miejsca jest elementem wystawy w Krzyżowej.

  „Żydowski Dzierżoniów – Jewish Rychbach – Jüdisches Reichenbach 1945-1948” – taki tytuł nosi ekspozycja. Otwarcie w dniu 10.02.2011 w Pałacu na 1. piętrze o godz. 10.00.

  Wystawa ukazuje życie Żydów przebywających na Dolnym Śląsku/w Dzierżoniowie po II wojnie światowej, które utarło się w pamięci jednostki jak i w pamięci zbiorowej.

  Na Dolnym Śląsku, na terenach, które do 1945 r. stanowiły część państwa niemieckiego, doszło po II wojnie światowej do skoncentrowanego osadnictwa Żydów ocalałych z Zagłady. Reichenbach/Dzierżoniów tworzył obok Wrocławia centrum osadnictwa ludności żydowskiej, która w ciągu krótkiego czasu stworzyła na tym terenie własne struktury. Z jednej strony byli to ludzie, którzy w Polsce chcieli stworzyć większe skupisko Żydów – Yishuv, z drugiej strony tacy, dla których Polska była tylko przystankiem, który miał ich przygotowywać do dalszej emigracji.

  Wystawa została przygotowana w trzech językach (polski, niemiecki, angielski) i można ją już oglądać w Pałacu lub w formie elektronicznej (plik Pdf) na stronie internetowej www.krzyzowa.org.pl.

  Organizator i projekt wystawy: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w ramach programu „Warsztat historyczny Europa” ze wsparciem finansowym fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

  Poprzedni artykułA ja kocham Podhale
  Następny artykułMożna starać się o zasiłki szkolne