Kiepski żart NFZ?

  8

  – Najpierw się ucieszyłam, potem zaniemówiłam ze zdumienia, a wreszcie ogarnął mnie pusty śmiech – mówi jedna ze świdnickich dentystek. Wrocławski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił dodatkowy konkurs na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Na całe byłe województwo wałbrzyskie (6 powiatów) do podziału jest 43 363, 47 złotych. Czyli na każdy powiat w jednym miesiącu przypada zawrotna kwota 660 złotych (sześciuset sześćdziesięciu złotych). – To wystarczy może na 3 wypełnienia zębów. To chyba żart? – zastanawia się dentystka. – Na logikę biorąc, im wcześniej zadba się o zęby, tym lepiej i taniej. Gdzie ta logika?


  – Kwota nie jest ani żartem, ani nie wzięliśmy jej z sufitu – tłumaczy Joanna Mierzwińska rzeczniczka wrocławskiego NFZ. – Dokładnie na tyle usług w zakresie leczenia dzieci i młodzieży wydali stomatolodzy z regionu wałbrzyskiego w 2010 roku. Zakontraktowane były trzy specjalistyczne gabinety – w Jaworzynie Śląskiej, Bardzie i Nowej Rudzie. Opieraliśmy się więc na ubiegłorocznych wynikach. Trzeba zaznaczyć, że tu chodzi o wyspecjalizowane leczenie. Dzieci i młodzież obejmuje także pula na stomatologie ogólną. Tymczasem nagle w tym roku zainteresowanie samych stomatologów pozyskaniem środków z puli na dzieci jest ogromne. Wielu za wszelką cenę chce uzyskać jakikolwiek kontrakt na cokolwiek po nieudanych aplikacjach do kontraktów na stomatologię ogólną. Stoimy przed poważnym dylematem, jak dzielić w tej sytuacji te 43 tysiące. Oczywiście największe szanse mają najpełniejsze oferty.

  Problem poradni stomatologicznych był sygnalizowany przez przedstawicieli świdnickiego starostwa 13 stycznia na spotkaniu z dyrektor NFZ we Wrocławiu. – Obiecano nam sprawdzenie, dlaczego w tym roku zakontraktowano jedynie 16 ogólnych poradni stomatologicznych w Świdnicy. W minionym roku kontrakty otrzymało bowiem aż 25 podmiotów – mówi wicestarosta Alicja Synowska. – Obecnie czekamy na odpowiedź z NFZ, ale na tę chwilę informacje nie są optymistyczne. Wiem też, że jest bardzo mało środków na stomatologię dziecięcą na cały region. Będziemy jeszcze na ten temat rozmawiać. Proszę jednak mieć na uwadze fakt, że nasze ostatnie spotkanie we wrocławskim oddziale NFZ miało za zadanie poruszyć problem poradni specjalistycznych z punktu widzenia całego powiatu. Uznaliśmy je za udane, ponieważ wiele istotnych kwestii i problemów udało się pozytywnie rozwiązać, jak chociażby sprawa poradni chirurgicznych, ginekologiczno-położniczych czy poradni działających przy świdnickim SP ZOZ. Mamy nadzieję, że sprawa stomatologii nie jest zamknięta.

  Konkurs na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży zostanie rozstrzygnięty 24 stycznia.

  Poprzedni artykułZa zabójstwo z zazdrości przed sądem
  Następny artykułII LO wśród najlepszych