Debiutant budzi Świdnicę

  14

  – Mam nadzieję, że uda nam się dobrą kawą obudzić centrum miasta! – z entuzjazmem mówi Mateusz Bienias, jeden z laureatów ubiegłorocznej edycji Debiutu Gospodarczego. Dzisiaj oficjalnie otworzył w Rynku kawiarenkę „Cafe Czekoladka”. – Centralna, najbardziej prestiżowa część miasta zamiera wieczorem, a przecież właśnie wtedy powinno tu być najwięcej ludzi. Mam nadzieję, że m.in. dzięki nam Rynek nie będzie kojarzony wyłącznie z bankami i sklepami.

  „Cafe Czekoladka” będzie czynna codziennie od 10.00 do 22.00 w lokalu przy rynku 25 (wejście przez bramę i ostatnie drzwi po lewej stronie). W menu przede wszystkim świeżo palona brazylijska kawa, podawana na 15 sposobów, gorąca czekolada z przyprawami, herbaty z całego świata i ciasta. A wszystko to w przytulnym, czekoladowo-złotym wnętrzu. – Już teraz mocno trzymamy za was kciuki i zapewniamy o dalszej pomocy – deklarował podczas otwarcia wiceprezydent Waldemar Skórski. Debiutant w prezencie otrzymał komplet filiżanek z logo Świdnicy.

  Mateusz Bienias na urządzenie kawiarenki, która jest także przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, otrzymał 20 tysięcy złotych w ramach nagrody w Debiucie Gospodarczym. Pieniądze już wpłynęły na konto i młody restaurator mógł uregulować część rachunków za remont . – Jak ostatecznie podliczyłem, wszystko razem będzie kosztowało blisko 80 tysięcy, wygrana więc jest tylko częścią, ale bez niej byłoby mi o wiele trudniej. Czy uda się na kawiarence zarobić? Tak, kalkulacje oczywiście zrobiłem już na poziomie biznesplanu. Potrzeba codziennie 60 najtańszych zamówień, byśmy się bilansowali. To realny cel.

  – Takim mocnym akcentem na pewno będzie maj i czerwiec – wspiera Mateusza Bieniasa wiceprezydent Skórski. – Wówczas czekają nas dwa wydarzenia – Kongres Regionów i Festiwal Reżyserii, które przyciągną mnóstwo gości. To szansa także dla Cafe Czekoladka. Mam nadzieję, że uda się także latem uruchomić kawiarenkę na zewnątrz, a może w bramie? Jest dość obszerna i może wspólnota mieszkaniowa zgodzi się na ustawienie stolików?

  Mateusz Bienias Cafe Czekoladka będzie prowadził wspólnie z narzeczoną, Olą Szypułą. – Będzie nas tylko dwoje, ale damy radę – uśmiechają się mimo ogromnego zmęczenia. – Jak już będziemy ledwo żywi z przepracowania, na nogi postawi nas mocna i dobra kawa!

  Konkurs dla młodych, aktywnych świdniczan na Debiut Gospodarczy miasto ogłasza od 6 lat. Do tej pory swoją działalność prowadzi 8 laureatów. To dokładnie połowa wszystkich zwycięzców. – Nie wszystkim się udało z najróżniejszych przyczyn – wyjaśnia wiceprezydent Skórski. – Oczywiście żadne pieniądze nie przepadły, bo nagroda jest wypłacana dopiero po wykonaniu konkretnych rzeczy przez laureata. Więc jeśli ktoś nie zaczął biznesu, środków nie dostał. Wszyscy, którzy otrzymali nagrodę, działają z powodzeniem.

  Organizatorzy Debiutu Gospodarczego podkreślają także, że doszło do ogromnej zmiany jakościowej konkursu. – Kiedyś to była walka, teraz uczestnicy pomagają sobie nawzajem, współpracują i podczas szkoleń, i po ogłoszeniu wyników. Nie ma drapieżnej rywalizacji, pojawiła się bardzo pozytywna energia.

  asz

  [photospace]

  Poprzedni artykułDobre wiadomości dla pacjentów
  Następny artykułKino Gdynia zaprasza