Biskup: kurs na otwartość

  8

  Kościół jest otwarty na krytykę, dzięki której może się oczyszczać. Pod warunkiem, że nie jest napastliwa i bezpodstawna – stwierdził biskup świdnicki Ignacy Dec podczas świąteczno-noworocznego spotkania z dziennikarzami z całej diecezji i Wrocławia. Spotkania są już tradycją, jednak po raz pierwszy miało tak szeroki wymiar, potwierdzający – jak podkreślał biskup i dyrektor biura prasowego kurii ks. Łukasz Ziemski – otwartość dla mediów, również tych świeckich.

  Ordynariusz diecezji świdnickiej nie tylko w środowiskach lokalnych, ale także w Polsce kojarzony jest z radykalnym środowiskiem Radia Maryja, w kazaniach często nawiązywał do wydarzeń politycznych. Ta tendencja jednak się zmienia., choć jak mówił podczas spotkania, Kościół przenika życie społeczne i trudno oczekiwać, by zamknął się na jakimś marginesie. Zwiastunem zmian było zdecydowane, krytyczne stanowisko wobec wałbrzyskiego księdza, które podczas kampanii przed wyborami samorządowymi otwarcie agitował z ambony na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta. Kolejnym jest zapowiedź stworzenia świdnickiej redakcji umiarkowanego katolickiego Radia Rodzina. – Prace są już bardzo zaawansowane, mamy dwa pierwsze nadajniki, czekamy na trzeci – informował biskup.

  Spotkanie w Wyższym Seminarium Duchownym z przedstawicielami mediów poprzedziło nabożeństwo słowa. W homilii biskup apelował, by pamiętać o sile słowa. – Zbyt często człowiek traktowany jest jak przedmiot, zapomina się o jego godności. Najważniejsza jest promocja człowieka jako osoby.  Jesteście pierwszą, a nie jak się kiedyś mówiło, czwartą władzą. To ogromna odpowiedzialność.

  Biskup zapewnił, że zawsze jest gotów do rozmowy. Podobną deklarację złożył ks. Łukasz Ziemski.

  asz

  [photospace]

  Poprzedni artykułPotrzebny pies przewodnik
  Następny artykułWystartowała Liga Szkół Podstawowych