Szlifują wiedzę i kamień

  1

  W cztery lata nauczą się praktycznie wszystkiego o kamieniu i jego obróbce. Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w jedynym w Polsce technikum o specjalności górnictwa odkrywkowego, nie boją się o swoją przyszłość. Będą mieli zawód i zapewnienie zatrudnienia w dobrze prosperującej w naszym powiecie branży kamieniarskiej. Chętnie szlifują umiejętności i zdobywają wiedzę o kamieniu nie martwiąc się o brak pracy po ukończeniu edukacji.

  Nowy kierunek został uruchomiony w tym roku szkolnym w Zespole Szkół w Strzegomiu. Jest to pierwsza w Polsce szkoła kształcąca techników o specjalności górnictwa odkrywkowego. Czas nauki trwa tu 4 lata. Program nauczania obejmuje eksploatację odkrywkową złóż, przeróbkę mechaniczną, obróbkę kamienia i przeróbkę termiczną (produkcja cementu, wapna, gipsu i materiałów ogniotrwałych).

  – „Od początku lat dziewięćdziesiątych w Polsce nie prowadziło się kształcenia w tym zawodzie. Wiedzieliśmy, że w związku z tym brakuje specjalistów tej branży i jest to doskonały profil kształcenia.” – mówi Sławomir Dudziński, dyrektor Zespołu Szkół w Strzegomiu. – „Ogromną pomoc przy uruchamianiu tego kierunku otrzymaliśmy od władz Strzegomia, od Zarządu Powiatu, a także od przedsiębiorców prowadzących działalność wydobywczą ze Stowarzyszenia Kamieniarzy Strzegomskich, za co wszystkim serdecznie dziękujemy.” – dodaje dyrektor szkoły.

  Dzisiaj szkoła ma już swoich pierwszych uczniów. Kształcenie odbywa się w dwóch typach szkół: w trybie dziennym w ramach 4-letniego technikum górnictwa odkrywkowego dla młodzieży kończącej gimnazjum oraz w ramach 3-letniego technikum górnictwa odkrywkowego na podbudowie szkoły zawodowej, w trybie zaocznym.

  – „O zainteresowaniu tymi kierunkami kształcenia, świadczy fakt, iż dzisiaj w trybie zaocznym wiedzę zdobywa 69 słuchaczy, którzy w większości zawodowo związani są z branżą kamieniarską. Dzięki zdobytym kwalifikacjom mogą ugruntować swoją pozycję zawodową.” – wyjaśnia dyrektor Dudziński.

  Ważne jest także to, że w tej placówce jako jedynej w Polsce przyszłych specjalistów górnictwa odkrywkowego kształci profesjonalna kadra, a najlepsi uczniowie mogą liczyć na stypendium.

  ***

  Oferta edukacyjna nowego technikum obejmuje także wyjazdy na targi i wykłady branżowe. Uczniowie I klasy Technikum Górnictwa Odkrywkowego z Zespołu Szkół w Strzegomiu po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w Międzynarodowych Targach „Kamień – Stone 2010”, które odbyły się w Poznaniu. Swoją ofertę prezentowało tam ponad 330 wystawców z kraju i ze świata. Podczas targów młodzież ze strzegomskiej szkoły mogła zapoznać się z osiemdziesięcioma nowościami, wśród których nie zabrakło różnorodnych odmian kamienia, najnowocześniejszych urządzeń elektrycznych i pneumatycznych oraz nowych sposobów transportu kamienia.

  – „Wyjazd na targi byłby niemożliwy, gdyby nie pomoc sponsorów: Krzysztofa Skolaka prezesa firmy „Granex”, Sabiny Cebuli z Zarządu Powiatu oraz Zygmunta Worsy – starosty świdnickiego. Podczas targów mogliśmy poznać nowości na rynku kamieniarskim, co z pewnością wykorzystamy podczas nauki w tym zawodzie.” – mówią zgodnie Dawid Gacek, Mikołaj Pietranek i Daniel Bartosiński z kl. I TG.

  Ci chłopcy już dzisiaj są mistrzami w układaniu mozaiki z kamieni. Dowiedli tego dając popis swoich umiejętności na targach. Oferta targowa uświadomiła uczniom wielkie możliwości rozwoju branży kamieniarskiej, a co za tym idzie dobre perspektywy zatrudnienia po ukończeniu wybranej przez nich szkoły.

  Poprzedni artykułGdzie jest rowerzysta widmo?
  Następny artykułWysokie zwycięstwo piłkarzy ŚKPR-u [FOTO]