Ślubowanie prezydenta bez przeszkód?

  5

  Na jutro, 14 grudnia, na godzinę 16.00 została zwołana II sesja Rady Miejskiej Świdnicy nowej kadencji. Jej najważniejszym punktem ma być złożenie ślubowania przez Wojciecha Murdzka, który 5 grudnia zwyciężył w II turze wyborów na prezydenta miasta. Tymczasem nadzór prawny wojewody sprawdza, czy dokonany podczas poprzednich obrad wybór Joanny Gadzińskiej na przewodniczącą RM był zgodny z prawem. Jeśli nie był, moc stracą wszystkie uchwały podjęte pod jej przewodnictwem. Co więc ze ślubowaniem prezydenta i pełnieniem przez niego obowiązków?

  – W tym przypadku nie ma żadnego zagrożenia, bo ślubowanie nie jest uchwałą. – zapewnia Jarosław Wasyliszyn, radca prawny Urzędu Miejskiego. – Nawet gdyby nadzór prawny uznał, że także jest nieważne, zostanie powtórzone po dokonaniu kolejnego wybory przewodniczącego RM. Natomiast ciągłość urzędu prezydenta zostanie zachowana i nie ma mowy o unieważnianiu podejmowanych w tym czasie decyzji.

  Unieważnieniu mogą ulec uchwały z poprzedniej sesji i tej planowanej na jutro – o wygaśnięciu mandatów radnych (Wojciecha Murdzka i Ireneusza Pałaca) oraz o wynagrodzeniu dla prezydenta (ma pozostać na dotychczasowym poziomie). Nie ma jednak żadnej pewności, jaka będzie interpretacja prawników wojewody. Wątpliwość wzbudził fakt, że Joanna Gadzińska nie zrezygnowała z oddania głosu podczas wyboru przewodniczącego RM. Ogólny przepis stwierdza, że radny nie może głosować, jeśli w grę wchodzi jego własny interes prawny. Nadzór prawny wojewody ma czas do 3 stycznia, by rozstrzygnąć kwestię ważności wyboru przewodniczącej Rady Miejskiej w Świdnicy.

  Poprzedni artykułNajpiękniejsze kartki świąteczne
  Następny artykułZza kulis „Famki” okiem wykonawcy