Akcja Radiowej Trójki i Polskich Artystów

  0

  Radiowa Trójka już 18 lat organizuje akcję charytatywną. Angażuje w ten projekt wielu artystów, którzy goszczą na co dzień w playliście stacji. Jednym z działań, jest cykl wyjątkowych aukcji, o których informacje dostępne są na stronie www.idaswieta.pl . W dodatku od kilku lat wydawana jest płyta z piosenkami świątecznymi, które wykonują znani polscy artyści. Cały dochód ze sprzedaży płyt i przedmiotów zostaje przekazany na Rodzinne Domy Dziecka. W sklepach już dostępna jest płyta „Idą Święta 4”. Ja znalazłem w świdnickim Empiku płytę „Idą Święta 2”, z 2008 roku.

  Dla osób, które są słuchaczami Trójki, cykl składanek świątecznych to bardzo sympatyczny prezent. Wszystkie piosenki są wykonywane przez takich artystów jak Grzegorz Turnau, Aga Zaryan, Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka, zespół HEY, Wojciech Waglewski czy Magda Umer. Aranżacje tych utworów są zachowane w klimacie bardzo charakterystycznym dla tej stacji radiowej. Singiel promujący tę płytę to „Karp ’08”, piosenka wykonana przez prawie wszystkich artystów występujących na tej płycie oraz 35 dziennikarzy Trójki. Muzykę skomponowali Grzegorz Turnau i Wojciech Kaleta, a słowa napisali Grzegorz Wasowski i Kuba Strzyczkowski. Przyznam szczerze, że taka piosenka budzi naprawdę pozytywne emocje. Tu słychać, że ci ludzie szczerze angażują się w tę akcję. Co prawda piosenki znajdujące się na tym albumie, są wybrane z wydawnictw artystów i udostępnione przez wytwórnie płytowe, jednak ich dobór nie jest przypadkowy i klei się w jedną, spójną całość. Znajdziemy też na tej płycie premierową kompozycję w wykonaniu Agi Zaryan pt. „The Christmas song”. Natomiast piosenka Magdy Umer „Bardzo smutna kolęda” to piękny, refleksyjny utwór. Miałem kiedyś przyjemność poznać panią Magdę, która ciągle podkreślała, że ona nie śpiewa, tylko nuci. Jeśli tak to woli nazywać, to muszę przyznać, że bardzo przejmująco nuci i mógłbym słuchać tego cały czas. Zespół HEY, zagościł na t płycie z piosenką „Mimo wszystko”. Ten utwór pochodzi z płyty zespołu pt. „Echosystem”. Myślę, że nie muszę przedstawiać nikomu tej piosenki, ani udowadniać, jak bardzo pasuje do kompilacji. Na koniec, jako bonus, dodany został fragment książki Michaela Bonda „Paddington tu i teraz”, o przygodach Misia Paddingtona. Jako narrator wystąpił Grzegorz Wasowski, natomiast w rolę samego Misia wcielił się Wojciech Mann. Nietypowy i satysfakcjonujący akcent na koniec płyty.

  „Idą święta 2”, to chyba jedna z najszczerszych płyt świątecznych, bo ma swój cel, a piosenki na niej zawarte to niebanalne przesłania o tym, że Mikołaj rozdaje prezenty, a choinka jest kolorowa. Zachęcam do zakupu tego albumu. Każdy z nas może tym symbolicznym gestem wspomóc Rodzinne Domy Dziecka. Ważnym argumentem jest również to, że mimo szczytnego celu, cena za płytę jest niższa, niż ta za mniej wartościowe wydania świąteczne.

  Kamil Franczak

  Poprzedni artykułJaka płyta na święta? Zaglądamy do świdnickiego Empiku
  Następny artykułPOLECAMY: Dariusz Michalski: KALINA JĘDRUSIK