Zabytkowe puzzle

  0

  Kilkadziesiąt ponumerowanych granitowych kamieni rozłożonych na terenie budowy, a w dłoniach zdjęcie. Rozpoczęła się mozolna rekonstrukcja zabytkowego łęku, który będzie elementem odbudowywanej wieży ratuszowej. Gotycki łęk musiał zostać rozebrany ze względu na zmianę w projekcie odbudowy wieży ratuszowej.

  – Na szczęście wszystkie kamienie mamy ponumerowane. Zdarza się czasami, że numer został zmyty przez deszcz, wtedy zostaje nam fotografia i dokładne porównanie kamienia. To tak jak w puzzlach, tylko tu mamy trochę większe elementy. – śmieją się pracownicy. Jeden kamień potrafi ważyć około 500 kg. Do ich prawidłowego umieszczenia wykorzystywany jest potężny dźwig. Na placu budowy trwają też inne prace. W dalszym ciągu hełm okładany jest drewnem. Na końcu drewno zostanie obite blachą miedzianą. Cała konstrukcja ważyć będzie 18 ton, a jej wysokość to prawie 17 metrów.

  Nie ma szans, żeby zgodnie z zapowiedzią stan surowy wieży był gotowy jeszcze w tym roku. Prace wydłużyły się z powodu kłopotów z umocnieniem fundamentów.

  Poprzedni artykułZakorkowana Świdnica
  Następny artykułSzminką w napastnika