Wyśpiewali Ojczyznę

  1

  W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach zorganizowano drugą edycję Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Wyśpiewać Ojczyznę”. Udział wzięło 8 zespołów ze świebodzickich szkół podstawowych i gimnazjów, które konkurowały ze sobą w trzech grupach wiekowych. W konkursie wystąpiły również drużyna harcerska i gromada zuchowa.

  Podczas festiwalu prowadzący harcmistrz Piotr Pamuła przypominał ważne wydarzenia z życia marszałka Józefa Piłsudskiego. Postacią szczególnie wspominaną był autor pieśni “Rozkwitały Pąki Białych Róż” Mieczysław Kozar-Słobódzki – legionista, który po II wojnie światowej od 1945 roku mieszkał w Świdnicy i był pierwszym dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego.

  Jury w składzie: hm. Zuzanna Nawrot, hm. Irena Ślusarz, hm. Anna Zalewska po burzliwej debacie wyłoniło zwycięzców. GRAND PRIX Festiwalu Piosenki Patriotycznej “Wyśpiewać Ojczyznę” przyznano duetowi z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Świebodzicach. Nagrodą był puchar i gra edukacyjna. Zespół ten zdobył zarówno Grand Prix, jak i I miejsce w swojej kategorii wiekowej, czyli szkół podstawowych klas 0-3, śpiewając dwie piosenki „Deszcz, jesienny deszcz” i „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”. W tej samej kategorii II miejsce zajęła 15 Świebodzicka Gromada Zuchowa „Czarne stopy”. W kategorii szkół podstawowych klas 4-6 – I miejsce „wywalczyła” Szkoła Podstawowa nr 2 , II miejsce – 13 Świebodzicka Drużyna Harcerska „Słoneczni”, a III – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3. W kategorii gimnazjów jury postanowiło nie przyznawać miejsc, a jedyny zgłoszony duet otrzymał dyplom i symboliczną pamiątkę w postaci płyt z pieśniami patriotycznymi.

  Po festiwalu organizatorzy udali się na Cmentarz Parafialny przy al. Brzozowej w Świdnicy na grób Mieczysława Kozara-Słobódzkiego i złożyli na mogile 100 białych i czerwonych goździków. Organizatorem festiwalu była Komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy, a przedsięwzięcie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Świebodzice.

  [photospace]

  Poprzedni artykułWiększa kasa za maskotkę
  Następny artykułMały Szymon uruchomi zegar