Świdnica i okolice familijnie

  9

  Świdnica i jej najbliższe okolice, obfitujące w różnorodne atrakcje, są doskonałym miejscem na weekendowe wypady dla turystów w każdym wieku. Cała kilku pokoleniowa rodzina spędzić tu może kilka dni pełnych rozrywek , które będzie można wspominać jeszcze przez długi czas. W końcu wycieczka jest tak udana, jak wiele pozostaje z niej pozytywnych wspomnień!

  Wycieczka po Świdnicy – rodzinne zwiedzanie książęcego miasta

  Zwarta zabudowa Świdnicy sprawia, że rodzinną wycieczkę w całości można przebyć pieszo lub rowerem. Zapraszamy na trasę edukacyjno – rekreacyjną!

  Trasa: Plac Pokoju – Plac Św. Małgorzaty – ul. Zamkowa – Rynek – Katedra świdnicka – plac Wolności – Aleja Niepodległości – Park Centralny i Zalew Witoszówka

  1. Plac Pokoju

  „Plac w kratkę”, otaczający najbardziej znany zabytek Świdnicy, XVII– wieczny Kościół Pokoju pw. Św. Trójcy, jest jednym z najbardziej nastrojowych miejsc w mieście. Budowle wyglądają bardzo charakterystycznie – ich ryglowa, biało-czarna konstrukcja przypomina szachownicę. W centralnym miejscu stoi kościół, zwany przez mieszkańców „kościołem bez gwoździa”, co jednak jest tylko legendą. Prawdą jest natomiast, że został  zbudowany z drewna, słomy, piasku i gliny, a przetrwał już ponad 350 lat i został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jest to najwyższe światowe wyróżnienie dla obiektów zabytkowych! Warto zobaczyć piękne, barokowe wnętrze budowli, a później usiąść na chwilę i skosztować domowego ciasta w kawiarence w dawnym Domu Stróża. Z Placu Pokoju kierujemy się ul. Kościelną i ul. 1 Maja w kierunku Rynku, po drodze mijając relikty średniowiecznej studni.

  2. Relikty murów miejskich i krzyż świdnickiego błazna – plac św. Małgorzaty

  Idąc dalej, na terenie placu św. Małgorzaty mijamy miejsce, gdzie mieściła się jedna z głównych bram wjazdowych do Świdnicy – Brama Kapturowa. Można tu również zobaczyć część odsłoniętych, oryginalnych murów miejskich. Po przeciwnej stronie placu znajduje się ciekawa pamiątka – kamienny krzyż z utrąconymi ramionami i datą 1347. Krzyż ten jest związany z legendą o błaźnie księcia świdnickiego Bolka II, Jakubie Thau. Błazen został ścięty w roku wyrytym na krzyżu za nieumyślne spowodowanie śmierci małego syna Bolka II. Świdnica pozbawiona jedynego dziedzica księstwa przeszła pod zwierzchnictwo czeskie.

  3. Ul. Zamkowa i jej tajemnice

  Dalsza część wyprawy prowadzi nas na ul. Zamkową. Nazwa nie jest przypadkowa – właśnie tutaj stał niegdyś zamek książąt świdnickich. W znacznej mierze był wybudowany z drewna, więc nie przetrwał do naszych czasów. Stojąc na zielonym skwerze przy zbiegu ul. Zamkowej z Kotlarską mamy pod stopami zasypane fundamenty świdnickiego zamku. Tylko zabytkowy portal wbudowany w bryłę pobliskiego kościoła, a niegdyś należący do zamku, przypomina o jego dawnej świetności.

  4. Kolorowe serce miasta – Rynek

  Spod zamku świdnickiego mamy już niedaleko już do serca miasta – świdnickiego Rynku. Tu warto posiedzieć pod parasolem w letnich ogródkach kawiarnianych, zjeść pyszne lody i napić się aromatycznej kawy. Cztery różne fontanny, tryskające wodą w czterech narożach Rynku, a także wykonana z czerwonego piaskowca kolumna św. Trójcy, która w średniowieczu wyznaczała geometryczny środek Świdnicy, budują nastrój tego miejsca. Rzeźbione postacie Neptuna, Atlasa, a także górujący nad Rynkiem, pokryty zieloną patyną Hermes, opiekują się tym miejscem, spoglądając na spacerowiczów. Warto przysiąść się także do Marii Kunic, świdnickiej astronom, która spoczywa na jednej z ławeczek. Spotkanie z XVII- wieczną postacią i potarcie jej po najbardziej błyszczącym miejscu przynosi podobno ogromne szczęście! Tuż za plecami postaci znajduje się piękny portal ratuszowy i wejście do jedynego w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa, w którym prócz licznych eksponatów znajdziesz również makietę XVII- wiecznej Świdnicy.

  W ciepłe letnie wieczory w Rynku dzięki kolorowym iluminacjom spacerowicze mogą zobaczyć zupełnie nowe oblicze serca miasta i zobaczyć wszystko to, czego nie zauważa się za dnia. Rynek obfituje również w restauracje, pizzerie i bary, gdzie warto posilić się przed dalszą częścią wycieczki.

  5. W stronę wieży – Katedra świdnicka

  Kierując się ku południowo-wschodniemu narożu Rynku, w miejsce gdzie jednej z kamienic strzeże blaszany bazyliszek, a stojąca nieopodal fontanna ma przekrój gwiaździsty, wchodzimy w ulicę Długą. Malownicza, łukowato poprowadzona arteria, zakończona Placem Jana Pawła II i strzelistą, ponad 100-metrową wieżą Katedry świdnickiej, prezentuje się bardzo ciekawie.

  6. Dom Pod Bykami przy placu Wolności

  Ulica Długa poprowadzi nas dalej do placu Wolności, przy którym stoi budynek, gdzie od XIX wieku działa apteka. Obiektu strzegą naturalnej wielkości byki z prawdziwymi rogami, stojące w narożach okazałej kamienicy.

  7. Najstarszy miejski młyn – Aleja Niepodległości

  Po przeciwległej stronie placu Wolności, przy wylocie Alei Niepodległości, stoi budynek najstarszego świdnickiego młyna, który powstał już w 1283 r.  Aleja Niepodległości prowadzi nas wzdłuż najlepiej zachowanego odcinka murów miejskich Świdnicy. W pomieszczeniach wewnątrz muru (kazamaty) utworzono Muzeum Broni i Militariów oraz Strzelnicę Sportową. Można tu zauważyć podjazdy dla armat i ukryte korytarze. W obrębie murów kryje się system podziemnych korytarzy, prowadzących w najróżniejsze części centrum miasta.

  8. Zieleń i woda – odpocznijmy razem w Parku Centralnym i nad zalewem Witoszówka

  Po sporej dawce wrażeń warto wybrać się na zielone tereny miasta. Szczególnie polecamy dwa ulubione przez mieszkańców Świdnicy miejsca: Park Centralny i zalew Witoszówka. Kręte alejki parkowe prowadzą przez place zabaw, okazały biały most z 1911 r., wokół malowniczego, niewielkiego zbiornika wodnego, po którym niegdyś pływano kajakami i łódkami.

  Spacerując parkiem na południe po kilkuset metrach dochodzimy do zalewu Witoszówka, miejsca rekreacji i wypoczynku świdniczan. Tu corocznie odbywają się Dni Żagli, podczas których można nauczyć się podstaw żeglowania i posłuchać wieczornych szantów. Latem tuż obok zbiornika organizowane są festyny rodzinne na powitanie i pożegnanie lata. Tu jest miejsce na dziecięce zabawy na dobrze wyposażonym placu zabaw i ścieżki zachęcające do rodzinnych spacerów. Łabędzie i kaczki zawsze towarzyszą spacerowiczom, prosząc o smaczny kąsek. Można również poobserwować wędkarzy łowiących na brzegu.

  /Natalia Krawczyszyn/

  [photospace]

  Poprzedni artykułLaskowski i Markiewicz protestują
  Następny artykułWokalista „Zero Procent” i muzyka na Swidnica24.pl