Kto z kim w Radzie Miejskiej?

  0

  Mimo że ledwie kilka godzin temu Miejska Komisja Wyborcza podała listę radnych, już ruszyły rozmowy na temat przyszłej koalicji. A jest o czym rozmawiać. Nikt nie ma większości, która pozwoliłaby na samodzielne przegłosowanie uchwał. Wspólnota Samorządowa ma 8 mandatów, Platforma Obywatelska 5, Sojusz Lewicy Demokratycznej 6, Prawo i Sprawiedliwość 4. Adam Markiewicz mówi wprost – jeszcze w tym tygodniu dojdzie do rozmów SLD, PO, PiS. Taka koalicja miałaby 15 głosów. Zdaniem Markiewicza mogłaby skutecznie kontrolować prezydenta, bez względu na to, kto wygra II turę. I dodaje – tylko w takim układzie Rada Miejska przestanie być maszynką do głosowania.

  Rafał Ząbczyk z PO na razie nie komentuje planów koalicyjnych. Zapewnia, że rozmowy już są, a ich efekt powinien być znany za kilka dni. Wojciech Murdzek, Wspólnota Samorządowa – Zależy nam na dobrej współpracy wszystkich radnych z prezydentem niezależnie od barw politycznych. I na tym będę się koncentrował. Bardziej istotne jest skupianie się na konkretnych problemach, a nie czy będziemy współpracować z jednym ugrupowaniem, czy też drugim. Konsultacje prowadzić będziemy ze wszystkimi. Krzysztof Lewandowski z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że jego klub liczy zaledwie cztery osoby, ale jest bardzo ważny. Radni PiS są otwarci na rozmowy ze wszystkimi, ale to nie do nich należy pierwszy ruch. Dodaje, że widziałby wielką koalicję utworzoną ze wszystkich ugrupowań, które dostały mandaty. – Każdemu z nas chodzi o dobro Świdnicy i warto pracować razem. – dodaje Lewandowski.

  Warto jeszcze spojrzeć, jak zmienił się skład Rady Miejskiej. Wchodzi 8 nowych osób. Zabraknie Michała Ossowskiego, Andrzeja Gądka, Lidii Bakalarczyk, Anny Bielawskiej, Zdzisława Grześkowiaka, Michała Kuliga, Andrzeja Protasiuka i Krzysztofa Trzopa. Znany dziś nowy skład może się zmienić po II turze wyborów prezydenckich w zależności od tego, kogo wybiorą świdniczanie. Zarówno Adam Markiewicz, jak i Wojciech Murdzek uzyskali także mandaty radnych i w zależności od tego, który wygra, na jego miejsce wejdzie osoba, która uzyskała drugi wynik w okręgu. W przypadku Markiewicza będzie to Rafał Fasuga, w przypadku Murdzka – Michał Kulig. Jeśli zastępcą prezydenta zostanie Ireneusz Pałac, mandat obejmie Michał Ossowski.

  Poprzedni artykułII tura w Świdnicy? Murdzek kontra Markiewicz?
  Następny artykułZnamy nazwiska świdnickich radnych!