Szerokopasmowy internet w Świdnicy

  1

  Kwietniowe odwołanie władz Świdnicy uwzględnione. Miasto znalazło się w finalnej wersji projektu Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej. Świdnicka część projektu będzie kosztowała ponad 1,86 mln zł, z czego blisko 250 tys. zł miasto przeznaczy ze swojego budżetu. Pozostała kwota to dofinansowanie unijne.

  – Koncepcję Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej, w której Świdnica została całkowicie pominięta przedstawiono nam na początku kwietnia. Kilka dni później prezydent Murdzek poprosił marszałka Łapińskiego o wyjaśnienie powodów. Blisko miesiąc temu zostaliśmy zapytani, czy w przygotowywanym Centrum Przesiadkowym może powstać zapasowe centrum dowodzenia sieci szkieletowej. Pozytywnie odpowiedzieliśmy i kilka dni temu otrzymaliśmy projekt porozumienia, na podstawie którego Świdnica znalazła się w tzw. węźle sieci – jednym z najważniejszych punktów projektu, więc to bardzo dobra wiadomość. Błyskawicznie przygotowaliśmy projekt uchwały w tej sprawie, którą radni podejmą na sesji, 5 listopada – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy i dodaje. – DSS to system otwarty, z którego korzystać będą mogli zarówno mieszkańcy, jak i firmy oraz instytucje z terenu Świdnicy i powiatu świdnickiego. Pozwoli on zainteresowanym podmiotom na budowanie własnych sieci dostępowych. DSS będzie działał na zasadzie kontaktu jak w gniazdku elektrycznym, do którego po podpięciu wtyczki popłyną dane.

  Projekt Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej ma na celu likwidację miejsc wykluczenia informacyjnego w regionie. Według planu DSS ma być gotowa do 2013 r. Wartość całego projektu to ok. 204 mln zł, w tym udział miasta Świdnica to 249.714 zł. Fundusze te zostaną przeznaczone w ciągu najbliższych trzech lat.

  Prócz projektu DSS, który będzie realizowany, pozytywnie preselekcję przeszedł projekt budowy miejskiej sieci cyfrowej. W czwartek, 28 października ogłoszono wyniki preselekcji. Wniosek o dofinansowanie „Budowy platformy cyfrowej w Mieście Świdnica” zostanie złożony po ogłoszeniu terminu. Miasto chce zbudować własną sieć radiową przesyłu danych. Projekt zakłada wybudowanie szerokopasmowej sieci do bezprzewodowej transmisji danych, która swoim zasięgiem pokryje teren całego miasta Świdnica m. in. poprzez sieć hot spotów. Do osiągnięcia tego celu planowane jest wykorzystanie technologii WiMAX.

  Projekt opiewa na 2 mln zł. 1,7 mln zł miasto chce otrzymać z funduszy unijnych.

  Poprzedni artykułNapisz o Świdnicy, zgarnij nagrodę
  Następny artykułŻarowska Wspólnota Samorządowa zwiera szyki