SLD zawalczy socjalnymi obietnicami

  10

  Tym razem sala była pełna (ale i znacznie mniejsza niż podczas konwencji konkurentów) i wszystkie miejsca zajęte. W komplecie stawili się na konferencję przedwyborczą kandydaci do samorządu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pochyleni nad herbatą i szarlotką wyraźnie smutni słuchali swojego lidera – Adama Markiewicza, ożywiając się dopiero przy płomiennych wypowiedziach Janusza Soleckiego. Może to wina jesieni, a może w nastrój wywołany nostalgicznym “Imagine” Johna Lennona . Rzewna piosenka płynęła z głośników na powitanie i pożegnanie.

  Jak się okazało, konferencja nie była dla kandydatów (może stąd ten smutek), ale dla dziennikarzy, którzy mieli ich sobie obejrzeć. I posłuchać, co też SLD proponuje miastu i powiatowi. Adam Markiewicz nie zostawił wątpliwości, skąd jego ugrupowanie czerpie wzorce. – Wszelka władza pochodzi od ludu, nie ma czegoś takiego jak władza sama dla siebie. – Zagrzmiał z pierwszego stolika. Wypomniał obecnym rządzącym, że oderwali się od mieszkańców, nie przyjmują głosów krytyki ani żadnych słusznych propozycji zmian. Zarzucił prezydentowi, że mieszkańcy muszą się na osobiste z nim spotkania zapisywać kilka tygodni wcześniej, a najczęściej i tak deleguje do nich urzędników. – A przecież to prezydent ma władzę, a nie urzędnik; bez kontaktu z mieszkańcami prezydent jest ślepy – dodał i zapowiedział, że jego prezydentura będzie inna. Stwierdził też, że miasto nie może być zawładnięte przez grupę kolesiów, jak dzieje się to teraz, a później przeszedł do punktowania obecnej władzy. Za sponsorowanie zagranicznych firm, którym sprzedaje się bez potrzeby ogromne tereny, potem je zbroi i buduje bocznicę kolejową za 4 miliony złotych (to o Elektroluxie), za drogą wodę, za fatalnie wykonane inwestycje (plac Jana Pawła II podobny do lądowiska). W materiałach prasowych lista przewin jest znacznie dłuższa – zamach na ogrody działkowe, brak terenów pod budownictwo mieszkaniowe, fatalna Łukowa i plac św. Małgorzaty.

  Kontrapunktem były zasługi SLD dla miasta za rządów obecnego kandydata Markiewicza.

  Tu lista jeszcze dłuższa – od zagospodarowania mienia posowieckiego, budowy szkoły i hali sportowej na Zawiszowie, remontów teatru i nowej siedziby biblioteki, przenosin Urzędu Miejskiego z ulicy 1 Maja, budowy wysypiska, zakładu uzdatniania wody, kanalizacji na Kraszowicach, ulicy Stęczyńskiego. „Dzięki naszym staraniom otworzono w Świdnicy pub Highlander , bar McDonalds” – czytamy na zakończenie długiej listy.

  Nie krótszy jest spis obietnic – od przystępnych cen za przedszkola po odpowiedni podział środków finansowych. SLD zapowiada powrót medycyny szkolnej, budowę parku wodnego i domu spokojnej starości, zmniejszenie deficytu miejsc parkingowych, powstanie ścieżek rowerowych, przygotowanie terenów pod budownictwo, rozwiązanie problemów z mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi, zachowanie ogrodów działkowych, renowację parków. Skąd na to wszystko pieniądze? – Jakoś podczas poprzednich rządów pieniądze się znajdowały, to i znajdą się teraz, zwłaszcza, że jest przecież możliwość czerpania z dotacji unijnych – usłyszeli uczestnicy konferencji. Żadne liczby jednak nie padły.

  Obietnice wymieniać by długo, próżno natomiast szukać choćby jednego zdania, co z pracą dla mieszkańców? Co z poszukiwaniem nowych inwestorów i wsparciem rozwoju istniejących już firm? No ale może w tej dziedzinie jest już tak dobrze, że nic nie trzeba robić. A może to taka tradycja w SLD? Podczas poprzednich rządów lewica w tej kwestii nie zrobiła prawie nic.

  P

  oniżej przedstawiamy listę kandydatów do Rady Miejskiej w Świdnicy

  Okręg nr 1

  1. Janusz Solecki
  2. Marek Suwalski
  3. Jan Musiej
  4. Jan Górski
  5. Władysław Wołosz
  6. Agnieszka Jędrasik-Zbój
  7. Aleksandra Sawiel
  8. Lesław Krata
  9. Henryk Kosiorowski
  10. Dariusz Gdesz
  11. Jan Nosarzewski
  12. Henryk Pokrzywa
  13. Joanna Walkowicz
  14. Ewa Kowalska

  Okręg nr 2

  1. Adam Markiewicz
  2. Julitta Stefańska-Broda
  3. Wioletta Lech-Dwornik
  4. Piotr Kasprzak
  5. Izabela Patro
  6. Irena Jabłońska
  7. Andrzej Masłowski
  8. Agnieszka Browarska
  9. Tomasz Gaweł
  10. Urszula Natanek
  11. Adam Kacprzak
  12. Rafał Fasuga

  Okręg nr 3

  1. Jerzy Jabłoński
  2. Janusz Szalkiewicz
  3. Agnieszka Cieślak
  4. Agnieszka Bieżyńska
  5. Mariusz Kuc
  6. Zbigniew Ogrodnik
  7. Joanna Siekaniec
  8. Andrzej Bednarz
  9. Dorota Faluta
  10. Andrzej Kempa

  Okręg nr 4

  1. Beata Moskal-Słaniewska
  2. Andrzej Protasiuk
  3. Renata Harańczyk
  4. Jacek Wolszczak
  5. Maciej Stuchlik
  6. Ryszard Latko
  7. Mateusz Maruszewski
  8. Anna Malina
  9. Dariusz Śliwowski
  10. Elżbieta Michalina

  Poprzedni artykułNa cmentarz komunikacją miejską
  Następny artykułWielkie pływanie na basenie