Tym razem sala była pełna (ale i znacznie mniejsza niż podczas konwencji konkurentów) i wszystkie miejsca zajęte. W komplecie stawili się na konferencję przedwyborczą kandydaci do samorządu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pochyleni nad herbatą i szarlotką wyraźnie smutni słuchali swojego lidera – Adama Markiewicza, ożywiając się dopiero przy płomiennych wypowiedziach Janusza Soleckiego. Może to wina jesieni, a może w nastrój wywołany nostalgicznym “Imagine” Johna Lennona . Rzewna piosenka płynęła z głośników na powitanie i pożegnanie.
Jak się okazało, konferencja nie była dla kandydatów (może stąd ten smutek), ale dla dziennikarzy, którzy mieli ich sobie obejrzeć. I posłuchać, co też SLD proponuje miastu i powiatowi. Adam Markiewicz nie zostawił wątpliwości, skąd jego ugrupowanie czerpie wzorce. – Wszelka władza pochodzi od ludu, nie ma czegoś takiego jak władza sama dla siebie. – Zagrzmiał z pierwszego stolika. Wypomniał obecnym rządzącym, że oderwali się od mieszkańców, nie przyjmują głosów krytyki ani żadnych słusznych propozycji zmian. Zarzucił prezydentowi, że mieszkańcy muszą się na osobiste z nim spotkania zapisywać kilka tygodni wcześniej, a najczęściej i tak deleguje do nich urzędników. – A przecież to prezydent ma władzę, a nie urzędnik; bez kontaktu z mieszkańcami prezydent jest ślepy – dodał i zapowiedział, że jego prezydentura będzie inna. Stwierdził też, że miasto nie może być zawładnięte przez grupę kolesiów, jak dzieje się to teraz, a później przeszedł do punktowania obecnej władzy. Za sponsorowanie zagranicznych firm, którym sprzedaje się bez potrzeby ogromne tereny, potem je zbroi i buduje bocznicę kolejową za 4 miliony złotych (to o Elektroluxie), za drogą wodę, za fatalnie wykonane inwestycje (plac Jana Pawła II podobny do lądowiska). W materiałach prasowych lista przewin jest znacznie dłuższa – zamach na ogrody działkowe, brak terenów pod budownictwo mieszkaniowe, fatalna Łukowa i plac św. Małgorzaty.
Kontrapunktem były zasługi SLD dla miasta za rządów obecnego kandydata Markiewicza.
Tu lista jeszcze dłuższa – od zagospodarowania mienia posowieckiego, budowy szkoły i hali sportowej na Zawiszowie, remontów teatru i nowej siedziby biblioteki, przenosin Urzędu Miejskiego z ulicy 1 Maja, budowy wysypiska, zakładu uzdatniania wody, kanalizacji na Kraszowicach, ulicy Stęczyńskiego. „Dzięki naszym staraniom otworzono w Świdnicy pub Highlander , bar McDonalds” – czytamy na zakończenie długiej listy.
Nie krótszy jest spis obietnic – od przystępnych cen za przedszkola po odpowiedni podział środków finansowych. SLD zapowiada powrót medycyny szkolnej, budowę parku wodnego i domu spokojnej starości, zmniejszenie deficytu miejsc parkingowych, powstanie ścieżek rowerowych, przygotowanie terenów pod budownictwo, rozwiązanie problemów z mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi, zachowanie ogrodów działkowych, renowację parków. Skąd na to wszystko pieniądze? – Jakoś podczas poprzednich rządów pieniądze się znajdowały, to i znajdą się teraz, zwłaszcza, że jest przecież możliwość czerpania z dotacji unijnych – usłyszeli uczestnicy konferencji. Żadne liczby jednak nie padły.
Obietnice wymieniać by długo, próżno natomiast szukać choćby jednego zdania, co z pracą dla mieszkańców? Co z poszukiwaniem nowych inwestorów i wsparciem rozwoju istniejących już firm? No ale może w tej dziedzinie jest już tak dobrze, że nic nie trzeba robić. A może to taka tradycja w SLD? Podczas poprzednich rządów lewica w tej kwestii nie zrobiła prawie nic.
P
oniżej przedstawiamy listę kandydatów do Rady Miejskiej w Świdnicy
Okręg nr 1
- Janusz Solecki
- Marek Suwalski
- Jan Musiej
- Jan Górski
- Władysław Wołosz
- Agnieszka Jędrasik-Zbój
- Aleksandra Sawiel
- Lesław Krata
- Henryk Kosiorowski
- Dariusz Gdesz
- Jan Nosarzewski
- Henryk Pokrzywa
- Joanna Walkowicz
- Ewa Kowalska
Okręg nr 2
- Adam Markiewicz
- Julitta Stefańska-Broda
- Wioletta Lech-Dwornik
- Piotr Kasprzak
- Izabela Patro
- Irena Jabłońska
- Andrzej Masłowski
- Agnieszka Browarska
- Tomasz Gaweł
- Urszula Natanek
- Adam Kacprzak
- Rafał Fasuga
Okręg nr 3
- Jerzy Jabłoński
- Janusz Szalkiewicz
- Agnieszka Cieślak
- Agnieszka Bieżyńska
- Mariusz Kuc
- Zbigniew Ogrodnik
- Joanna Siekaniec
- Andrzej Bednarz
- Dorota Faluta
- Andrzej Kempa
Okręg nr 4
- Beata Moskal-Słaniewska
- Andrzej Protasiuk
- Renata Harańczyk
- Jacek Wolszczak
- Maciej Stuchlik
- Ryszard Latko
- Mateusz Maruszewski
- Anna Malina
- Dariusz Śliwowski
- Elżbieta Michalina