Kościół w Powiewiórce z nowym dachem

  0

  Przedstawiciele Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast oraz największych sponsorów akcji ratowania kościoła w Powiewiórce – Przedsiębiorstwa Utylizacji Odpadów i Zakładu Oczyszczania Miasta – gościli na Litwie. Oglądali obiekt po remoncie oraz na zaproszenie mer samorządu wileńskiego, Marii Rekść uczestniczyli, pod koniec września, w  XV obchodach Święta Planów w Pikieliszkach, dawnej siedzibie Marszałka Józefa Piłsudskiego.

  W akcję ratowania maleńkiej świątyni, w której ochrzczony został pierwszy Marszałek Polski, włączyli się świdniczanie oraz przedsiębiorcy z Wrocławia i Świdnicy. Na akcję „Świdnica dla Powiewiórki” z Polski przekazano w sumie 118 tys. zł. Dodatkowo Kuria Wileńska wyasygnowała na prace remontowe 100 tys. litów (ok. 120 tys. zł). Dzięki zebranym funduszom remont został zakończony w marcu 2010 r.

  – Parafianie w każdym z telefonów poprzedzających wizytę, jak i na miejscu, wciąż powtarzali, że dzięki nam wszystko się „zadziało”, a świętowanie bez nas nie ma sensu, stąd zaproszenie na uroczystości dożynkowe. Przeszkodą do wyjazdu, jak zwykle były finanse, ale udało się nam uzyskać wsparcie prezesa PUO, Waldemara Majtczaka – mówi Iwona Rosiak, przewodnicząca ŚTPM, które koordynowało zbiórkę na kościół w Powiewiórce.

  Podczas mszy świętej w kościele Powiewiórce, proboszcz parafii ks. Jan Czerniawski modlił się m. in. za ofiarodawców i dziękował za remont. Otrzymał również specjalny list od władz Świdnicy.

  Nie wolno nam, tak jak o Rodakach na Wschodzie, zapomnieć o takich miejscach jak kościół, gdzie ochrzczony został Józef Piłsudski, Marszałek Polski. Dzięki otwartości i pracy wielu ludzi udało się w krótkim czasie od zakończenia zbiórki w Polsce i decyzji Kurii Wileńskiej o dofinansowaniu prac, przeprowadzić remont dachu” – napisał do społeczności Powiewiórki prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.

  Delegacja ze Świdnicy podczas pobytu na Litwie spotkała się z ambasadorem Polski na Litwie, Januszem Skolimowskim, który gratulował udanej akcji na rzecz Powiewiórki i obiecał pomoc w pozyskaniu funduszy na dalszy remont. A ten jest konieczny, ponieważ ściany kościoła niszczą korniki, a walka z nimi jest bardzo kosztowana.

  W efekcie wizyty świdniczan Dom Kultury w Niemenczynie wzbogacił się o dwa kartony bajek zebrane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy. Do polskich dzieci trafią również dzienniczki szkolne od MDK-u.  Wizyta w Szkole Podstawowej w Jęczmieniszkach była okazją do  przekazania darów od PUO i ZOM. Ponad 300 zeszytów i bloków rysunkowych, mazaki, kredki, kolorowa kreda i 50 kg cukierków trafiło do polskich dzieci.

  Zaś podczas uroczystości dożynkowych świdniczanie odwiedzali stoiska, które były imponujące. Smakowite potrawy, pyszne wypieki, kwas chlebowy i wyrazy ogromnej radości ze spotkania z gośćmi z Polski.

  Już wkrótce litewskich smaków będą mogli skosztować również mieszkańcy miasta. W listopadzie odbędą się VII Jesienne Spotkania Przyjaciół, w ramach których zaplanowano wspólne przygotowanie litewskich potraw. Do Świdnicy przyjedzie m. in. Zespół Folklorystyczny „Sużanianka” z Wileńszczyzny. Panie koncertowały u nas w listopadzie 2009 r.

  VII Jesienne Spotkania Przyjaciół odbędą się 11-14 listopada. W ich trakcie przewidziano szczegółową relację z wizyty na Litwie oraz pokaz kultury Kresów poprzez spotkania z jej przedstawicielami.

  Poprzedni artykułMłodzi radni razem na warsztatach
  Następny artykułŚwidnickie (nie)piękne parki