Katedra w ogniu

  0

  W 1532 roku fatalnie dla ówczesnego burmistrza Świdnicy skończyło się wiwatowanie na cześć ukończenia budowy kościoła farnego, dzisiejszej katedry. Został zatłuczony na śmierć przez mieszczan po tym, jak niechcący podpalił kościół. Od szmat wystrzelonych z armaty zajęła się jedna z kaplic, a później całe wnętrze. To najtragiczniejsze wydarzenie w dziejach katedry. Szczęśliwie ostatni pożar z lipca tego roku okazał się niegroźny, ale lepiej dmuchać na zimne. Jak poradzić sobie z ratowaniem olbrzymiej bryły i ponad 100-metrowej wieży sprawdzą ratownicy.

  Na ćwiczenia „Katedra 2010″ zapraszają wszystkich mieszkańców Mediator Group i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Początek widowiskowych działań 14 października 2010 r. o godzinie 11:00 na pl. Jana Pawła II w Świdnicy.

  W ramach ćwiczeń zaplanowano działania obejmujące ewakuację świdnickiej katedry i podjęcie poszkodowanych z wieży kościelnej przy użyciu śmigłowca ratunkowego. Scenariusz ćwiczeń zakłada również pokaz ratownictwa wysokościowego przy użyciu technik alpinistycznych. Będą to jedyne w Polsce ćwiczenia koordynujące działania Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Ratownictwa Medycznego, które przeprowadzone będą w ścisłej zabudowie miejskiej przy użyciu helikoptera

  Przed rozpoczęciem ćwiczeń uroczyście Mediator Group przekaże Państwowej Straży Pożarnej  sprzęt ratownictwa wysokościowego. Swój udział w pokazowej akcji zapowiedzieli: st. bryg. mgr inż. Jarosław Wojciechowski Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP, Monika Kwil-Skrzypińska Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Zbigniew Szczygieł Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

  Poprzedni artykułProces trenera utajniony
  Następny artykułBudowa stacji uzdatniania wody zakończona