Trzecie miasto przyjaźni

  0

  W niedzielę, 5 września podczas dorocznego Święta Plonów w Gminie Świdnica, nastąpi uroczyste podpisanie trzeciej już umowy partnerskiej dla Gminy Świdnica. Tym razem będzie to miasto Maldegem (Królestwo Belgii).

  Maldegem to miasto położone w belgijskiej prowincji Flandria Wschodnia, liczy ponad 22 tys. mieszkańców, a powierzchnia gminy wynosi 94,64 km2. Współpraca z Maldegem została zainicjowana w czerwcu 2008 r. podczas Święta Narodów w Lampertheim, podczas którego rodzina miast partnerskich – miasta Lampertheim spotkała się na dorocznym święcie. Partnerstwo pomiędzy Lampertheim i Maldegem trwa już od 1967 r. i jest jednym z pierwszych jakie niemieckie miasto zawarło w historii swojej międzynarodowej współpracy.
  Podczas uroczystości w partnerskim mieście Lampertheim delegację gminy Świdnica reprezentowali m.in. radni rady gminy, młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów realizująca międzynarodowy projekt „Śladami Alfreda Delpa – działacza Kręgu z Krzyżowej”, Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca” oraz kierownictwo urzędu. Już wtedy uwagę władz miasta Maldegem przykuła prezentacja gminy Świdnica. W ciągu tych dwóch lat, sukcesem zakończyły się prowadzone rozmowy nt. wzajemnego partnerstwa – czego dowodem są jednomyślne decyzje rad gmin, przyjmujące uchwały dot. partnerstwa pomiędzy Gminą Świdnica i Maldegem. Pierwszą taką jednomyślną decyzję podjęła Rada Miasta Maldegem już 31 marca br., następnie Rada Gminy Świdnica 25 maja 2010 r.

  – Jednomyślne decyzje są dobrym znakiem na przyszłość, które rokują pomyślność współpracy. Współpracy, która juz trwa. Nasza wizyta we wrześniu 2009 roku podczas obchodów na polsko-kanadyjskim cmentarzu wojskowym w Adenem, wizyta młodzieżowej Rady Gminy Świdnica w kwietniu 2010 r. w Maldegem są dowodem, ze nasza współpraca jest żywa, aktywna i rozwija się. W sierpniu w Krzyżowej realizować będziemy unijny projekt, którego uczestnikami będzie m.in. młodzież z naszego gminnego gimnazjum i partnerskiego miasta Lampertheim – mówi wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

  Dopełnieniem tego wszystkiego będzie uroczyste podpisanie umowy partnerskiej, które planowane jest na dzień 5 września 2010 r. w Krzyżowej podczas Gminnego Święta Plonów największej uroczystości w Gminie Świdnica, w obecności wielu zaproszonych gości.

  Obecnie Gmina Świdnica związana jest dwoma umowami partnerskimi:
  – 18 lutego 2006 w Lampertheim a następnie 18 marca 2006 r. w Krzyżowej została podpisana pierwsza umowa partnerska z niemieckim miastem Lampertheim ( Hesja-Niemcy)
  – 23 maja 2008 r. z siedzibie Urzędu Gminy została podpisana druga umowa partnerska z Nowogradem-Wołyńskim ( obwód żytomierski, Ukraina)

  Poprzedni artykułGross Rosen. Dlaczego tu wracają? [FOTO]
  Następny artykułPod żagle z harcerzami