Solidne fundamenty dla wieży

  0

  W czwartek, 23 września rozpoczyna się instalowanie kilkumetrowych pali, które posłużą za fundament wieży ratuszowej. Na placu budowy można również zobaczyć konstrukcję hełmu, który zostanie zainstalowany na szczycie wieży ratuszowej.

  – W środę na placu budowy spotkali się przedstawiciele miasta, generalnego wykonawcy, firmy specjalizującej się w głębokim fundamentowaniu oraz projektantów. Zgodnie uznaliśmy, że wszystkie szczegóły techniczne zostały ustalone i nie ma przeszkód w kontynuacji prac. W czwartek rusza więc palowanie – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

  Prawidłowe fundamentowanie jest kluczową kwestią dla ponad 57-metrowej wieży. Dlatego m. in. przeprowadzono dodatkowe badania geologiczne i skorygowano projekt. Po uzyskaniu zgody konserwatora zabytków rozebrany został także gotycki łęk. W jego miejscu zostanie wykonane palowanie, ale łęk zostanie odtworzony i stanie się elementem odbudowywanej wieży. W związku z tymi zmianami projektowymi prace się opóźniły.

  – Mimo wcześniejszych zapowiedzi wykonawcy, że optymistyczny plan zakłada przygotowanie stanu surowego wieży jeszcze w tym roku, nie będzie on możliwy do zrealizowania. To, ile uda się zrobić już po zakończeniu fundamentowania, zależy od tego z jak srogą zimą będziemy mieli do czynienia – dodaje wiceprezydent Pałac.

  Budowlańcy jednak nie próżnowali. Trwają prace zbrojeniowe i wylewany jest beton na kolejnych kondygnacjach budynku technicznego ze strefą wejściową do wieży. Gotowa jest również 13-tonowa konstrukcja hełmu.

  – Obecnie okładamy ją drewnem, a na końcu drewno zostanie spowite blachą miedzianą. Gotowy hełm będzie ważył 18 ton i zostanie zamontowany po wybudowaniu całej konstrukcji wieży – mówi Rene Maczura z firmy „Budobratex”, kierownik odbudowy świdnickiej wieży ratuszowej.

  Rozpoczęte dziś palowanie potrwa ok. 3 tygodnie. Prace wykonuje doświadczony w tych zadaniach międzynarodowy koncern Keller. Budowlańcy na głębokości od 7 do 9 m zainstalują ok. 50 pali. Jak to zrobią?

  – Wiertnica wwierca się w grunt na odpowiednią głębokość i automatycznie transportuje zaczyn cementu, który będzie wiązał do pełnej wytrzymałości przez blisko miesiąc. Jednak prace na tym terenie będzie można prowadzić wcześniej – tłumaczy Rene Maczura.

  ***

  „Rewaloryzacja bloku śródrynkowego wraz z restytucją wieży ratuszowej w Świdnicy” to projekt realizowany z funduszy unijnych w ramach rewitalizacji miasta. Według planu roboty budowlane będą kosztowały 7,85 mln zł, z czego ok. 5,5 mln zł pochodzić będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace rozpoczęły się 6 czerwca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zakończą się na jesieni 2011 r.

  [photospace]

  Poprzedni artykułRywalizacja szkół rozpoczęta
  Następny artykułCieszy nas każda kropla