Marzenia się spełniają [FOTO]

  0

  Tablice ceramiczne przyjazne dla uczniów-alergików, tablice interaktywne, sala językowa z indywidualnymi stanowiskami do nauki języków obcych, pracownia fizyczno-chemiczna ze stołem do doświadczeń, internet bezprzewodowy i e-dzienniki – tak wygląda szkoła XXI wieku. Uczą się w niej od dzisiaj, 20 września, uczniowie ze Świebodzic.

  Zespół Szkół Integracyjnych w Cierniach to jedna z najnowocześniejszych placówek oświatowych w regionie. Nowy budynek dydaktyczny służy uczniom i kadrze pedagogicznej szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Dzieci mają tu doskonałe warunki do nauki i mogą korzystać z najnowocześniejszych pomocy dydaktycznych.

  Nowa szkoła to jedna z największych inwestycji kończącej się kadencji. Obiekt dydaktyczny to jednak połowa całego zadania – w przyszłym roku gotowa będzie też nowa sala gimnastyczna wraz z łącznikiem, na remont czeka także stary budynek, który służył wielu pokoleniom dzieci z Cierni.

  Budynek gotowy był już na 1 września, jednak czekaliśmy jeszcze na pozwolenie na użytkowanie. Pierwsze zajęcia uczniowie szkoły rozpoczęli w nowym budynku dziś o 8.30. Dzieci były po prostu zachwycone, dla nich to niewyobrażalny skok jeśli chodzi o warunki do nauki. Ze starego, ponad 100-letniego budynku z wąskimi korytarzami, nierównymi schodami, malutką salą gimnastyczną (tę funkcję pełniła sala dydaktyczna), przeszły do jasnych, dużych klas, świetnie wyposażonych; do szerokich korytarzu, pięknego holu ze świetlikiem, itd. A co najważniejsze – koniec z barierami dla uczniów niepełnosprawnych. Są wygodne, dostosowane do wózków toalety a niebawem pojawi się też winda. – Wasze marzenia się spełniły – mówił do uczniów burmistrz Bogdan Kożuchowcz. – Dla mnie to równie wzruszająca chwila, jak dla was. Jestem przekonany, że będzie wam tu naprawdę dobrze. Bardzo dziękuję wszystkim, korzy przyczynili się do tego, że możemy tu dzisiaj być.

  W otwarciu szkoły wzięło udział wielu gości. Gospodarzem uroczystości były oczywiście władze miasta: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępcy: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska oraz dyrektor ZSI Magdalena Stąpor. Zaproszenie do udziału w uroczystości przyjęli, m. in., poseł Anna Zalewska, radni miejscy i powiatowi, wizytator Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty Dorota Uzar, dyrektorki szkół i przedszkoli, przedstawiciele wykonawcy. Ksiądz Witold Wojewódka poświęcił szkołę i wspólnie z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem zawiesił w holu krzyż. A potem zaczęło się zwiedzanie szkoły, uczniowie zaś rozpoczęli zajęcia w nowych klasach.

  – Tu jest po prostu wspaniale, nie ma porównania ze starą szkołą, nawet ławki mi się podobają, wszystko – mówiła uśmiechnięta Paulina Szymczyk, z klasy II gimnazjum. Takie uśmiechy zadowolenia widać było na twarzach wszystkich uczniów.

  Ten etap inwestycji kosztował 1,7 mln złotych. Wyposażenie pochłonęło na razie ponad 300 tys. zł. Całość zadania przewidziana jest na 6 mln zł.

  Wyposażenie nowej szkoły:

  Standardowe ławeczki i krzesełka w zależności od wysokości mają odpowiednie kolory stelaży: czerwone, zielone i niebieskie.

  Tablice akademickie oraz tablice typu tryptyk – z ceramiczną powłoką do pisania pisakami (przydatne dla dzieci mających uczulenie na kredę), a ceramiczna powłoka zapewni bardzo długie życie tablicy.

  Sala językowa – fonetyczna przystosowana dla 20 uczniów. Składa się z 20 stanowisk, każde wyposażone w słuchawki, terminal ucznia (poprzez terminal uczeń zgłasza gotowość odpowiedzi do nauczyciela), sygnalizację – wezwanie do odpowiedzi przez nauczyciela. Biurko nauczyciela wyposażone w komputer z ekranem dotykowym wraz z oprogramowaniem do sterowania pracownią, bezprzewodowe słuchawki oraz mikrofon głośniki. Ponadto 3 zestawy projektorów przenośnych

  Sala fizyko-chemiczna: 4 stanowiska laboratoryjne wyposażone w zlewy, baterie, prąd oraz stół demonstracyjny nauczyciela, wyposażony w zlew polipropylenowy (odporny na działanie czynników chemicznych) prąd oraz gaz. Wszystko to umożliwi przeprowadzanie doświadczeń.

  Pracownia komputerowa: 20 stanowisk komputerowych

  Zakupiono także 11 laptopów, które będą służyć nauczycielom do prowadzenia e-dziennika (zamiast papierowej wersji) będą w nich opisywać zajęcia, oceny, obecności, uwagi oraz inne informacje, które będą wymieniane pomiędzy nauczycielem a rodzicem drogą internetową.

  [photospace]

  Poprzedni artykułGaleria Świdnicka – jest pozwolenie na budowę
  Następny artykułFrasyniuk, Morawiecki i Suleja o Solidarności